RHEDEN - Na ruim vijf jaar komt er een einde aan de verloederde aanblik van drie leegstaande woningen aan de Oranjeweg 32 tot en met 36 in Rheden. Binnenkort (week 28) begint een sloopbedrijf met het afbreken van de panden, die daarna volledig met de grond gelijk worden gemaakt. Inwoners van Rheden ergeren zich al jaren aan de leegstaande woningen naast de Albert Heijn. Volgens veel dorpsbewoners doet de locatie afbreuk aan het aanzicht van het dorp. De opdracht voor de sloop is gegeven door Gerald en Toïne ten Have, de zoons van Gerald ten Have. Zij zijn eigenaar van de vastgoedbedrijven Europa Have, Didam Have B.V. en Becedo Vastgoed Groep B.V.
Ook is onduidelijk of het bedrijf plannen heeft met de parkeerplaats op de hoek van de Groenestraat en de Oranjeweg. Op de hoek van de Groenestraat en Oranjeweg stond sinds de 14e eeuw “het goed De Sadelhoff”. Aangenomen wordt dat deze hoeve in de 17e eeuw door de Spanjaarden verwoest is. Op de locatie bevindt zich nog steeds een 16e-eeuwse kelder, welke een monumentale status heeft. Wanneer Ten Have begint met de sloop van het pand aan de Groenestraat, waar eerder de Plus en later de Coop waren gevestigd, is eveneens niet bekend. Bij een deel van de inwoners leven zorgen over de plannen van Ten Have. De Albert Heijn in Rheden en de Albert Heijn in Doesburg zijn beide eigendom van de Ten Have Groep uit Didam.
Als franchisenemer bezit het bedrijf in totaal 31 Albert Heijn-supermarkten en 17 Gall & Gall-winkels. Dezelfde eigenaren, Gerald en Toïne ten Have, zijn via Becedo Vastgoed ook verwikkeld in een juridisch conflict in Doesburg. Daar wil de Albert Heijn uitbreiden, maar de gemeente werkt daar niet volledig aan mee. Ook is er een langdurige juridische strijd over de verkoop van grond voor de verplaatsing van DekaMarkt. De sloopwerkzaamheden aan de Oranjeweg sluiten aan op eerdere werkzaamheden rond de uitbreiding van de Albert Heijn in Rheden. In 2017 werd al begonnen met de sloop van panden voor de uitbreiding van de supermarkt.
Wij werken samen met een initiatiefnemer aan een plan voor de herontwikkeling van de locatie Groenestraat 60-82. Op de locatie Groenestraat 60-82 is het voornemen om de bestaande winkelpanden en woningen te slopen. De initiatiefnemer wil hier een nieuwe, grotere Albert Heijn bouwen met een ondergrondse parkeergarage en appartementen op de verdiepingen. Dit plan vervangt het eerdere voorstel voor een beperkte uitbreiding van de bestaande supermarkt. Wij hebben aangegeven dat een grotere supermarkt alleen past binnen een bredere visie voor het dorpshart van Rheden. Daarom is de initiatiefnemer uitgenodigd om een haalbaarheidsonderzoek te starten. Een goed participatieproces vinden wij belangrijk, zeker vanwege de impact op het centrum.
Toekomst van de AH-uitbreiding en bestemmingsplannen
RHEDEN - De uitbreiding van de Albert Heijn in Rheden mag doorgaan, maar wat er écht gaat gebeuren aan de Groenestraat is nog altijd onzeker. De uitspraak betekent dat de supermarkt mag groeien van 900 naar 1.400 vierkante meter winkelvloeroppervlak. Het beroep van bewoners is ongegrond verklaard. Toch gaat het alleen over plannen van ruim 12 jaar geleden. De hoogste bestuursrechter bepaalde dat het oude bestemmingsplan is goedgekeurd. Maar ondertussen is de situatie compleet veranderd. Gerald ten Have, eigenaar van Becedo Vastgoed Groep B.V. en Europa Have, kocht tijdens de rechtsgang meerdere panden en garages aan de Groenestraat 60-82. Het gaat onder meer om de oude Plus en meerdere panden in de Schoolweg, Oranjeweg en de Steenbakkersweg.
Paul Hofman, wethouder van GroenLinks in Rheden, hoopt dat het niet weer 12 jaar gaat duren. De wethouder zit ook niet te wachten op een lange blinde muur van een nieuwe Albert Heijn aan de Groenestraat. Hij ziet liever meerdere kleine winkels. Ten Have wil een veel grotere Albert Heijn bouwen vanwege concurrent Dekamarkt aan de Zwarteweg. Boven de AH moeten appartementen komen. Voor deze nieuwe plannen is nog geen bestemmingsplan ingediend. Er ligt ook nog geen haalbaarheidsovereenkomst met de gemeente. In zo’n overeenkomst staat hoe de gemeente wil meewerken aan het project. Daarin worden afspraken gemaakt over de supermarkt, het aantal woningen, de grootte, de hoogte en het aantal. Ook staan er afspraken in over onderzoeken, zoals een technisch onderzoek en een bodemonderzoek, en over de winkeloppervlakte. Hoeveel woningen er komen, is nog niet duidelijk. Ten Have wil waarschijnlijk veel dure woningen bouwen naast een nieuwe grote Albert Heijn. De gemeente wil juist graag extra sociale woningen.
Wanneer de sloopkogel door Rheden gaat, en hoelang Rheden in een bouwgat mag kijken is nog onduidelijk. In vier verschillende panden wonen nog huurders en een kraker. Alle huurcontracten zijn in maart 2025 opgezegd. Naast de gekraakte woning zijn nu nog drie andere woningen bewoond. Ten Have zou tijdelijke winkels kunnen vestigen in leegstaande panden. De winkelpanden van Ten Have staan al heel lang leeg. Daarmee kan het winkelgebied op peil blijven en verdere verloedering worden voorkomen. Maar die kans is klein. Inwoners van Rheden moeten voorlopig geduld hebben. Twee maanden geleden werd tijdens een bewonersbijeenkomst in Ons Huis in Rheden een klein beetje duidelijk wat de nieuwe plannen eruit zien. Ten Have moet nog een officieel participatietraject starten om draagvlak te creëren bij de inwoners van het dorp Rheden komen voor de nieuwe plannen van het miljoenenbedrijf.
Zie ook: Raad van State wijst bezwaar bewoners tegen AH-uitbreiding in Rheden af; Zie ook: Grote opkomst bij dorpsgesprek over toekomst Rheden; Zie ook: Huurders Groenestraat in Rheden geschokt, panden tegen de vlakte; Zie ook: Rhedenaren bezorgd over winkelcentrum Rheden; Zie ook: Krijgt het dorp Rheden een Action in de Groenestraat?; Zie ook: Albert Heijn naar het oude pand van Plus?

| Onderwerp | Details |
|---|---|
| Huidige situatie | Drie leegstaande woningen Oranjeweg 32-36; sloop gepland week 28; parkeervraag bij Groenestraat |
| Eigenaren | Gerald en Toïne ten Have; Becedo Vastgoed Groep B.V.; Europa Have; Didam Have B.V. |
| AH-uitbreiding | Grotere AH van 900 naar 1400 m2; bovenbouw met appartementen; haalbaarheid nog onduidelijk |
| Sociale woningvoorkeur gemeente | Gemeente wenst extra sociale woningen |
tags: #albert #heijn #rheden #verbouwing