Asbest niet gevaarlijk tweede kamer standpunten discussie

De overheid wil het aantal asbestslachtoffers zo snel mogelijk verminderen tot er uiteindelijk geen nieuwe slachtoffers meer bij komen. Daarom stelt de Rijksoverheid regels op die de risico’s van asbest zo klein mogelijk houden. De overheid moedigt het verwijderen van asbest uit de leefomgeving aan. Mensen kunnen ziek worden na inademen asbestvezels. Asbest is een kankerverwekkende stof. Mensen kunnen ziek worden als zij asbestvezels inademen. Als iemand langer en aan meer asbestvezels wordt blootgesteld, neemt de kans op ziek worden toe. De Gezondheidsraad heeft een advies uitgebracht over welke concentraties vezels in de lucht nog als risico kunnen worden geaccepteerd. Het kan tientallen jaren duren voor er gezondheidsklachten zijn. Maar het kan uiteindelijk kanker in longvlies of buikvlies (mesothelioom), longkanker, stoflongen (asbestose), strottenhoofdkanker en eierstokkanker veroorzaken. Daarom is het gebruik van asbest in nieuwe producten sinds 1993 verboden.

Asbestslachtoffers kunnen bij het Rijk een financiële tegemoetkoming aanvragen. Veel bronnen van asbestvezels aangepakt. Asbest werd op grote schaal en in veel toepassingen gebruikt vanaf de Tweede Wereldoorlog tot 1993. Asbest had een aantal voordelen. In het verleden zijn al belangrijke bronnen van asbestvezels in het milieu aangepakt. Vooral de aanpak van asbesthoudende remvoeringen en asbestwegen waren belangrijk om het aantal vezels in de lucht te verminderen. Asbestdaken zijn de grootste nu nog resterende bron van asbestvezels in het milieu. Momenteel is er in Nederland naar schatting nog 80 miljoen m2 aan asbestdaken. Asbestdaken raken na verloop van tijd aangetast en beschadigd door weer en wind. Daardoor komen steeds meer asbestvezels vrij. Deze komen in de lucht terecht en spoelen via het regenwater van het dak. Bij calamiteiten zoals brand kan een groot deel van de omgeving vervuild raken met asbest en zijn de opruimingskosten hoog. Deze kosten zijn niet altijd volledig verzekerd. Het inademen van asbestvezels kan ernstige gevolgen hebben voor iemands gezondheid. De Versnellingsaanpak asbestdakensanering van de overheid is gericht op het aanmoedigen en mogelijk maken van het vrijwillig saneren van asbestdaken.

Infographic: Routes van asbestvezels in de omgeving

Asbest is lastig te herkennen. Asbest kan op onverwachte plekken zitten. En het is voor iemand die weinig verstand heeft van asbest meestal niet mogelijk om asbest te herkennen. Het verwijderen van asbest bij een verbouwing is strafbaar. Ook als het per ongeluk gaat. Iemand stelt zichzelf en de omgeving bloot aan mogelijk zeer hoge concentraties asbest. Het is verstandig om een asbestinventarisatie te laten doen door een gecertificeerd asbestinventarisatiebedrijf. Daarmee wordt duidelijk of er asbest aanwezig is. Het asbestinventarisatiebedrijf geeft advies of het kan blijven zitten of beter kan worden gesaneerd. De aankoop van een huis of een verbouwing is een goed moment voor een asbestinventarisatie. Huiseigenaren mogen asbestmaterialen zelf weghalen als ze zich aan de voorwaarden houden. Meestal moet een gecertificeerd asbestbedrijf worden ingeschakeld.

Checklist: stappen bij asbestinventarisatie

Fonds voor verwijderen van asbestdaken. Er zijn nog veel asbestdaken in Nederland. Deze zijn oud en raken steeds verder aangetast en beschadigd. Om particuliere dakeigenaren te helpen bij de sanering van hun asbestdak is er een fonds dat leningen verstrekt. Particuliere dakeigenaren kunnen bij dit fonds een lening afsluiten voor het saneren van een asbestdak. Daarmee betalen zij de kosten van de verwijdering van een asbestdak. Maar ook de kosten voor een nieuw dak. Dit kan in combinatie met verduurzamingsmaatregelen zoals zonnepanelen en isolatie. Ook asbestgevels vallen binnen het bereik van het fonds.

Visuele samenvatting: financieringsanpak voor asbestdaken

27 mei 2026, wetgeving - Strengere Europese regels voor werken met asbest maken een aanpassing van de Arbeidsomstandighedenwet nodig. De Europese richtlijn voor werken met asbest, dat bij inademing kanker kan veroorzaken, wordt strenger. Bedrijven die risicovolle asbestwerkzaamheden uitvoeren, moeten voortaan een vergunning hebben. Dagelijks sterven er nog mensen door blootstelling in het verleden aan asbest, zegt Neijenhuis (D66). Het is dan ook logisch dat de EU met strengere regels komt om werken met asbest veiliger te maken. Achter asbest gaat veel menselijke leed schuil, zegt Van Ark (CDA). Het is goed dat de regels strenger worden, maar die moeten volgens haar dan in de praktijk wel werken. De minister wijst op de invoeringstoets, die na een jaar plaatsvindt. Het huidige stelsel werkt niet goed, zegt Patijn (GroenLinks-PvdA). Daarom is het goed dat er een vergunningenstelsel komt. Maar ze zou liever zien dat er geen vergunning komt voor onbepaalde tijd, maar voor bijvoorbeeld drie of vijf jaar. Het vergunningenstelsel uit de Europese richtlijn matcht niet met het bestaande certificeringsstelsel, zegt de minister. Dit zorgt ervoor dat Nederland achterloopt met de invoering. Vergunningen worden verleend op basis van de bestaande certificering van bedrijven. Het is goed om werknemers te beschermen tegen asbest, zegt Kisteman (VVD). Maar hij waarschuwt tegelijkertijd voor een stijgende regeldruk, vooral als er meer rapportageverplichtingen komen. Staan de extra kosten en regeldruk wel in verhouding tot de veiligheidswinst die wordt geboekt, vraagt Ceulemans (JA21). Werknemers moeten veilig hun werk kunnen doen, zegt Mulder (PVV). Het is daarom goed dat malafide bedrijven worden aangepakt met strengere regels. Maar tegelijkertijd zouden goedwillende bedrijven niet het slachtoffer mogen worden van meer bureaucratie. De bedoeling is om vooral malafide bedrijven aan te pakken, zegt de minister, bijvoorbeeld door het toepassen van de Wet Bibob en het vragen van een vog. Dit helpt om te voorkomen dat goedwillende bedrijven te maken krijgen met onnodig veel extra regeldruk. De geredigeerde woordelijke verslagen van Kamervergaderingen (het stenogram).

10 oktober 2018, wetsvoorstel - Alle asbestdaken moeten in 2024 vervangen zijn, zo wil staatssecretaris Van Veldhoven (Infrastructuur en Waterstaat). Goed bestand tegen zuren, logen en hoge temperaturen, zeer slijtvast, brandwerend en isolerend, en bovendien heel goedkoop. Asbest was aantrekkelijk bouwmateriaal en werd vooral in de jaren zestig, zeventig en tachtig dan ook veel gebruikt. Asbest is nog volop aanwezig, met name in stallen en schuren maar ook in woonhuizen en fabrieken. Vooral uit daken kan de gevaarlijke stof vrijkomen, door verwering of incidenten als brand. Naar schatting moet nog zo'n 80 miljoen vierkante meter aan asbestdaken worden vervangen. Von Martels (CDA) en Ziengs (VVD) denken dat 1 januari 2024 onhaalbaar is en willen de termijn daarom met een jaar verlengen. Stoffer (SGP) vreest voor illegale en onveilige verwijderingen en dumping van asbest als de saneringstermijn niet met twee jaar wordt verlengd. Daarnaast bepleit hij het invoeren van risicocategorieën: een asbestdak met een coating kan later vervangen worden dan een dak zonder. Ook Van Aalst (PVV) is voor een risicogerichte aanpak. Zijn er genoeg handen om de klus te klaren? Van Eijs (D66) vraagt zich dat af. Er is een tekort aan gecertificeerde asbestsaneerders, stelt Laçin (SP) vast, wat zorgt voor stijgende prijzen. Het is lastig voor nieuwe aanbieders om de saneerdersmarkt te betreden, stellen verschillende woordvoerders vast. Van Dijk (PvdA) denkt dat dit komt doordat de sector zelf verantwoordelijk is voor het toezicht: innoverende partijen met veilige, goedkopere methodes worden niet toegelaten. Asbestsanering moet werkbaar zijn, zegt staatssecretaris Van Ark (Sociale Zaken), zonder de veiligheid van werknemers in gevaar te brengen. Zij denkt na over de mogelijkheid van deelcertificaten voor het saneren van asbestdaken. Niet alle eigenaren van gebouwen met een asbestdak kunnen vervanging zelf betalen. Er was 75 miljoen beschikbaar om de verwijdering van asbestdaken te stimuleren, maar dit geld is bijna op. Zoek naar nieuwe subsidiemogelijkheden, bepleiten Kröger (GroenLinks), Laçin (SP) en Van Dijk (PvdA). Er moet een fonds komen zodat eigenaren een lening kunnen krijgen om hun dak te vervangen, vinden eigenlijk alle woordvoerders. Van Veldhoven overlegt onder andere met lagere overheden over het instellen van zo'n fonds. Ook verzekeraars kunnen hieraan bijdragen, suggereert Ziengs (VVD). Kan de btw voor het vervangen van asbestdaken omlaag? Eigenaren mogen asbestdaken tot 35 m2 zelf verwijderen. Mensen die het zelf willen doen, zegt staatssecretaris Van Veldhoven, krijgen voorlichting over hoe het veilig kan. De geredigeerde woordelijke verslagen van Kamervergaderingen (het stenogram).

tags: #asbest #niet #gevaarlijk #tweede #kamer