Verbouwing Coop naar PLUS: evolutie, impact en lokaal verhaal

In september 2021 kondigden PLUS en Coop aan samen verder te gaan als één coöperatie onder de naam PLUS. Daarmee ontstond de derde grootste servicesupermarkt van Nederland met landelijk meer dan 550 winkels. De ombouw van de Coop-supermarkten naar PLUS neemt naar verwachting drie jaar in beslag. Van Wijnen Vastgoedbeheer gaat hier een belangrijke rol in spelen en is in het najaar van 2022 een samenwerking met PLUS gestart. We zijn dan ook trots om samen met PLUS deze klus te gaan klaren.

Van fusie naar uitvoering: stappen en betrokken partijen

“De eerste verbouwing van Coop naar PLUS is een feit. Een nieuwe winkel met een compleet nieuwe uitstaling en een tevreden klant. Ik kijk uit naar een mooie samenwerking voor de komende jaren.” Koen Kappen, Bedrijfsleider Retail Van Wijnen Vastgoedbeheer.

De komende 2 jaar worden 200 Coop winkels in een nieuw PLUS-jasje gestoken. Een fikse operatie, waarbij Van Wijnen Vastgoedbeheer het komende jaar zo’n 20 winkels mee gaat verbouwen. Samen met een bouwteam, bestaande uit verschillende leveranciers, die perfect op elkaar zijn ingesteld.

Aart van Haren, algemeen directeur Plus meldt: “Het afgelopen jaar is het ombouwproces in een stroomversnelling gekomen. We wilden versneld terug naar één formule. Dat dit nu al is gelukt, is te danken aan de tomeloze inzet van veel medewerkers in de serviceorganisatie, de fantastische samenwerking met onze ondernemers en supermarktmanagers en de betrokkenheid en flexibiliteit van onze bouw- en vastgoedpartners.”

“Veel zin in”, aldus Michael de Bruijn, Plus ondernemer in Vianen: “Voor mij is dit een hele bijzondere dag. Het markeert niet alleen dit belangrijke moment in de fusie, maar is daarnaast de start voor mij als zelfstandig ondernemer. De winkel is gloednieuw, ik kan bouwen op een sterk team en het marktgebied ligt mij goed.”

Peter Gielen, supermarktmanager Plus Breugel: “We kijken al maanden uit naar dit moment. Er is hard gewerkt en er staat echt een fantastische winkel.”

Derde grootste servicesupermarkt en lokale identiteit

Het afronden van de ombouwoperatie volgt op de integratie van de servicekantoren en het in lijn brengen van de supplychain bij het nieuwe bedrijf. Sinds de start van de fusie in 2022 zijn er bijna tweehonderd winkels omgebouwd van Coop naar Plus. Dat leidde tot de derde grootste servicesupermarkt met 442 winkels. Coop is dé supermarkt van het Vlietplein. Met een winkelvloer van ruim 1000 m2 is deze vestiging de status van buurtsuper ontstegen. Binnen het brede assortiment heeft de Coop van Drievliet ook biologische, vegetarische en glutenvrije artikelen. Daarnaast heeft de supermarkt als sterke troeven vooral de versafdelingen. Er is in het bijzonder ingezet op een grote broodafdeling en een breed groente- en fruitaanbod. “En de kwaliteit moet natuurlijk altijd goed zijn. Dagelijks vers brood en altijd verse groente” benadrukt de bedrijfsleider.

  1. Sterk team
  2. Gratis parkeren
  3. Lokale betrokkenheid zoals voetbalplaatjesacties

Voetbalplaatjes Ook op andere manieren is de Coop lokaal betrokken. In februari/maart van dit jaar hoopt de supermarkt bijvoorbeeld weer te starten met een voetbalplaatjesactie in samenwerking met vv Rijsoord. “Vijf jaar geleden hebben we dat ook gedaan en dat was een groot succes. Door corona is maken van alle foto’s nu wat lastiger. De startdatum staat daarom nog niet vast. Maar het komt er zeker van!”

Het PLUS-etiket, dat de supermarkt mogelijk in de loop van dit jaar of volgend jaar krijgt, zal het karakter van de supermarkt niet veranderen. “Het zal wel resulteren in een nog breder assortiment” verwacht Damari.

Regionale ontwikkelingen: Gorinchem en verdere integratie

Vlietplein 191-197 - 2986 GM Ridderkerk. Gorinchem - Het filiaal in Gorinchem van supermarkt COOP aan de Westwagenstraat is één van de laatste filialen dat sluit. Woensdag 11 juni 2025 was dat moment. Om 13.00 uur ging de winkel dicht. COOP is overgenomen door PLUS. Dat nieuws van samengaan werd al begin september 2021 naar buiten gebracht. De winkels gaan PLUS heten.

Het filiaal van Gorinchem is één van de 550 winkels opererend onder de PLUS formule en een gezamenlijke consumentenomzet van circa 5 miljard euro. De gecombineerde organisatie biedt werk aan ruim 40.000 medewerkers en bedient elke week meer dan 4,5 miljoen klanten. De verbouwing zal leiden tot een andere indeling en groter oppervlak.

Door het samengaan van PLUS en COOP ontstaat een sterke, toekomstbestendige en concurrerende speler in het Nederlandse supermarktlandschap. De krachtige combinatie biedt een uitstekend perspectief voor de lange termijn in de competitieve food retail markt, zowel voor de coöperatie als haar leden. PLUS en COOP hebben sterk overeenkomende kernwaarden en passen daarom uitstekend bij elkaar. Zij hebben beide een sterke focus op klanttevredenheid, duurzaamheid en maatschappelijke impact. Dankzij de toegenomen schaalgrootte kunnen klanten in heel Nederland nog beter worden bediend. Met meer focus op gemak, inspiratie en kwaliteit en met behulp van moderne technologie en data gaat de combinatie nog beter inspelen op de veranderende behoeften van de klant, vandaag en in de toekomst. De samenvoeging levert op termijn naar verwachting jaarlijks 50 miljoen euro aan combinatievoordelen op.

Fred Bosch, algemeen directeur COOP zegt: “Wij zijn trots dat we met deze fusie onze unieke positie in het Nederlandse supermarktlandschap verder kunnen uitbouwen. In deze sterk concurrerende en consoliderende markt biedt schaalvergroting meer slagkracht voor beide ondernemingen. Wij zijn ervan overtuigd dat we onze ambities samen optimaal kunnen realiseren vóór en met onze leden: zelfstandig ondernemers én consumenten.”

Duncan Hoy, algemeen directeur PLUS: “Als coöperaties staan PLUS en COOP dicht bij hun klanten. En we zijn ook dé plek waar ondernemende retailers zich thuis voelen.”

Toekomstperspectief en lokale betrokkenheid

De schuifdeuren van de Coop Snijdersplaats blijven nog even dicht. Er zijn momenteel twee filialen van de Plus in Apeldoorn, aan de Distelvlinderlaan en aan Musketiersveld. Daar komt binnenkort dus een derde locatie bij, aan de Snijdersplaats. De deuren van de supermarkt op Winkelcentrum Gildehof zijn sinds dinsdag 20 juni gesloten. Volgende week, woensdag 28 juni om 09:00, verwelkomt het personeel de eerste klanten van de omgetoverde supermarkt. Zoals te zien op de foto, is de verbouwing in volle gang. Redactie: De redactie bestaat uit een eindredacteur, hoofdredacteur, fotografen en een aantal verslaggevers. Zij gaan geregeld op pad om verhalen te maken over onderwerpen die spelen in Apeldoorn.

Infographic: Overzicht fusie PLUS en COOP (aantal winkels, regionale spreiding, coöperatieve structuur)

RTL Z Paul Moers over fusie Coop & Plus 6 september 2021

Samenvattend vormt de ombouw van Coop-winkels naar PLUS een gelaagde operatie met aandacht voor winkelervaring, versproducten, lokale betrokkenheid en schaalvergroting. De komende jaren zal de keten verdere integratie inzetten, met als doel een consistent winkelbeeld, bredere assortimentskeuzes en efficiëntere logistiek door de hele organisatie.

tags: #coop #vlietplein #verbouwing