De gemeente heeft besloten de vergunning te verlenen voor het bouwen van een parkeergarage, supermarkt met 9 appartementen, een appartementengebouw met 22 woningen en 14 grondgebonden woningen inclusief herinrichting aangrenzende gebieden. Er zijn twee bezwaren ingediend die de vergunning nog niet onherroepelijk maken. De aannemer ‘de Nijs’ gaat echter verder met de opdracht van de voorovereenkomst, dit houdt in het verleggen van de nutsleidingen, het slopen van de kassen, het kappen van de bomen en het afzetten van het gebied.
Na de besluitvorming in november door de Gemeenteraad heeft een gesprek plaats gevonden tussen Dreefbeheer, de afdeling Stedenbouw van de gemeente en Woongemeenschap Santpoort-Zuid en Stichting Santpoort. Onderwerp van gesprek was de inrichting van de openbare ruimte. Dit gesprek heeft in april een vervolg gekregen. Helaas is daarna op de besproken punten weinig voortgang geboekt. Bewonersorganisaties in Santpoort-Zuid hebben forse kritiek op de plannen voor de herinrichting van het Blekersduingebied (locatie van de Dekamarkt). Binnenkort beslist de gemeenteraad over de vergunning voor uitvoering van dit plan. Als de gemeenteraad instemt wordt de Dekamarkt in Santpoort-Zuid met maar liefst 75 procent uitgebreid. Boven de supermarkt komen dan negen appartementen en aan de Bloemendaalsestraatweg staat een gebouw met 22 appartementen ingetekend.
De Stichting Santpoort en de Woongemeenschap Santpoort-Zuid vinden de plannen te grootschalig. De organisaties zijn niet tegen herinrichting van het Blekersduin-gebied. Zij pleiten vooral voor een kleinschaliger opzet. De bewonersorganisaties, maar ook vele omwonenden van het gebied hebben hun zienswijze op de plannen ingediend. Er is weinig draagvlak voor de plannen. Velen van u zullen het al hebben gezien, in december jl. zijn er plantvakken aangelegd en bomen geplant op het plein voor de Dekamarkt in Blekersduin!
Het beroep dat wij, samen met bewoners van Blekersduin, jarenlang hebben gedaan op de gemeente en Dreef Beheer om dit plein mooier, groener en gezelliger te maken, heeft gehoor gevonden en de gemeente is ermee aan de slag gegaan. In 2024 ontstond hiervoor beleidsmatig en financieel ruimte en het landschappelijk ontwerp dat wij enkele jaren geleden hebben laten maken, kon in ons overleg met de gemeente en Dreef Beheer weer tevoorschijn gehaald worden. In lijn met dit ontwerp is een ontwerp gemaakt en is uiteindelijk ook daadwerkelijk ‘de schop in de grond’ gegaan. Natuurlijk gaan we in de loop van dit voorjaar, als alles weer gaat groeien en bloeien, pas een indruk krijgen van hoe het gaat worden. En dat voorjaar is nu begonnen, dus we zijn benieuwd!!

De bomen zijn jong en zullen nog niet zo groot en vol zijn. Wij hebben er steeds over gesproken dat Santpoort-Zuid een dorpskern verdient die mooier, groener en gezelliger is dan nu het geval is. Ook hebben we steeds gezegd dat dit niet in één keer gerealiseerd kan worden, maar dat we stap voor stap en steeds als we daartoe een gelegenheid zien, verder willen komen. Nu was er gelegenheid om tot vergroening van het plein te komen en die stap is gezet. Wat we in vervolg hierop zouden willen, is dat er ook plekken komen waar mensen elkaar kunnen ontmoeten, een praatje kunnen maken en misschien met elkaar wat eten en drinken.
In december jl. is er informatieavond geweest waarop projectontwikkelaar Renward plannen presenteerde over de ontwikkeling van een woon-, werk- en horecagelegenheid op de plek waar nu garage Immers is. Die plannen zien er wat ons betreft goed uit, en kunnen kansen bieden om de dorpskern weer wat mooier en gezelliger te maken. En zo komen we steeds een stapje verder. Natuurlijk moeten we ook bedenken dat de komende jaren nog een complex sociale huurwoningen in deelplan 4 gebouwd gaat worden en dat de Brederode Dalton school helemaal verbouwd en herbouwd zal gaan worden.
In de nieuwsbrief van januari 2024 lieten we u weten dat er niet veel schot zat in het overleg met gemeente en Dreef Beheer over de vergroening van het plein voor de Dekamarkt in Santpoort-Zuid. En dit ondanks dat alle betrokkenen voornemens waren om dit te doen en echt wel van goede wil waren. Samen met Martijn Snijder, die namens bewoners van Blekersduin en het Buurtcomité aldaar optreedt, hebben wij eind mei een bespreking gehad met een ambtenaar van de gemeente en een medewerker van Dreef Beheer. Hierbij werd door de ambtenaar een concept ontwerp gepresenteerd voor een daadwerkelijke vergroening van het plein, waarmee goed wordt aangesloten bij de wensen vanuit de buurt en bij het ontwerp dat wij als stichting enige tijd geleden hebben laten maken. In het voorstel van de gemeente worden op het plein en bij het muurtje langs de beek meerdere bomen geplant, in plantvakken met bloemen. Begin september hebben we nog een overleg waarin we een definitief ontwerp hiervoor gepresenteerd zullen krijgen. We zijn natuurlijk erg blij met deze ontwikkeling en hopen dat ook het definitieve ontwerp dat we in september gaan zien, beantwoordt aan onze verwachtingen.

De verdere ontwikkeling van Blekersduin, zoals die ons en het in 2024 opgerichte Buurtcomité Blekersduin voor ogen staat, wil nog niet vlotten…. Wat wel is gebeurd, is dat in de Dekamarkt een geldautomaat is geplaatst. Stichting Santpoort en verschillende inwoners van Santpoort-Zuid hebben hier jarenlang op aangedrongen. Eindelijk is dit gerealiseerd en daar zijn we vanzelfsprekend blij mee! Het verfraaien en groener maken van het plein voor de Dekamarkt echter, is voor de gemeente en Dreef Beheer blijkbaar zo ingewikkeld dat het niet erg van de grond komt. Alle betrokkenen lijken van goede wil, ook lijkt er overeenstemming te zijn over de mogelijke verbeteringen in lijn met het ontwerp dat Stichting Santpoort heeft laten maken. Maar het komen tot concrete stappen en tot daadwerkelijke realisatie lukt vooralsnog niet.
In onze nieuwsbrief van april jl. lieten we weten dat we door André de Hoop van VEVAP landschapsarchitectuur in Haarlem een impressie laten maken van hoe de dorpskern van Santpoort-Zuid er op termijn uit zou kunnen zien. Dit ontwerp zou dan de komende jaren een stip op de horizon kunnen zijn bij verdere ontwikkelingen in het gebied en onze contacten daarover met de gemeente Velsen en Dreef Beheer. We kondigden in die laatste nieuwsbrief ook aan dat we dit ontwerp in een buurtbijeenkomst zouden gaan presenteren. Deze bijeenkomst heeft op 6 juni jl. plaatsgevonden. Het was een prettige bijeenkomst, waarbij ongeveer 35 betrokken buurtbewoners aanwezig waren. De bedoeling van de bijeenkomst was om omwonenden en andere belanghebbenden van Blekersduin nadrukkelijker te betrekken bij onze activiteiten van de laatste jaren om het gebied mooier, groener en gezelliger te krijgen.
We wilden het ontwerp dat we hebben laten maken, laten zien en hoopten dat we na de buurtbijeenkomst een buurtcomité zouden kunnen vormen om samen met ons te werken aan verbeteringen. Bij de presentatie van het ontwerp hebben we duidelijk besproken wat de bedoeling en verwachtingen daarbij zijn: een impressie van hoe de dorpskern er wat ons betreft uit zou kunnen zien over een poos. Geen blauwdruk, maar een ‘stip op de horizon’ bij de komende ontwikkelingen in het gebied. We hebben ook verteld dat we er een positief contact over hebben gehad met de gemeente en Dreef Beheer. Ambtenaren van de gemeente zijn op basis van de gesprekken die we met hen en Dreef Beheer hebben gehad naar aanleiding van ons ontwerp aan de slag gegaan om in de lijn van het ontwerp alvast uitvoering te geven aan een eerste vergroening van het plein direct voor de supermarkt. De aanwezigen waren tijdens de bijeenkomst zeer betrokken, en vertelden veel over hun zorgen en ook frustraties met betrekking tot de situatie op Blekersduin. Ook kwamen er ideeën en adviezen naar voren over het vervolg. In de weken na de bijeenkomst hebben een viertal buurtbewoners zich gemeld om samen met Martijn Snijder, de buurtbewoner met wie we al langere tijd samenwerken rond Blekersduin, een buurtcomité te vormen om de participatie van de buurt te versterken. Het buurtcomité is inmiddels voor de eerste keer bij elkaar gekomen.
Wij hebben u eerder laten weten dat we een landschapsarchitect, André de Hoop van VEVAP landschapsarchitectuur in Haarlem, hebben gevraagd om een impressie te maken van hoe de dorpskern van Santpoort-Zuid er op termijn zou kunnen zien. Dit ontwerp biedt dan de komende jaren een stip op de horizon bij verdere ontwikkelingen. André heeft een mooi ontwerp gemaakt, in overleg met ons bestuur en enkele bewoners van Blekersduin. We hebben inmiddels twee gesprekken gehad met ambtenaren van de gemeente en Dreef Beheer over het plein voor de Dekamarkt. Alle aanwezigen stonden open voor de visie op het plein zoals die zichtbaar is gemaakt in het ontwerp. De kerngedachte hierbij is dat het plein mooier, groener en gezelliger kan zijn dan het nu is. De gemeente gaat verder met Dreef Beheer nu onderzoeken hoe de belangrijkste elementen uit het ontwerp kunnen worden uitgevoerd. Wij zijn van plan om voor de zomer een bijeenkomst te organiseren voor omwonenden en andere direct belanghebbenden.

Het is alweer een poos geleden dat we u hebben bijgepraat over de ontwikkelingen op Blekersduin in Santpoort-Zuid. Dit was omdat de gemeente Velsen bezig was met Dreef Beheer over de afronding van de ontwikkeling van Dekamarkt en het plein voor de supermarkt, met Woningbedrijf Velsen over de ontwikkeling van sociale woningbouw in wat deelfase 4 wordt genoemd en met de Brederodeschool over de nieuwbouwplannen en de gevolgen daarvan voor het Oranjeveld. In al deze perikelen was weinig oog voor de wat ruimere visie van onze stichting op hoe Blekersduin uiteindelijk een mooie, gezellige en groene dorpskern zou kunnen worden. Inmiddels hebben wij een landschapsarchitect in de arm genomen om een impressie te maken van hoe de dorpskern er op termijn in onze ogen uit zou kunnen zien. Die impressie kan dan de komende jaren een soort stip op de horizon bieden bij verdere ontwikkelingen.
Een eerste ontwikkeling zal zijn dat het plein direct voor de Dekamarkt begin 2023 door Dreefbeheer een ‘vergroenings-beurt’ zal krijgen, met input vanuit de impressie die de landschapsarchitect voor ons maakt. En zo zullen de komende jaren steeds, afhankelijk van bouw- en herinrichtingsplannen die in en rond het gebied spelen, elementen uit onze visie verwerkt kunnen worden in die plannen. Het gebied bij Blekersduin in Santpoort-Zuid, voor en rondom de Dekamarkt, is nog verre van ‘af’.
Ondanks veelvuldig contact vanuit onze stichting en omwonenden met de gemeente over verschillende onderdelen van het project wil het Blekersduin maar geen een aantrekkelijke dorpskern worden. In de afgelopen jaren is nogal ‘brokmatig’ gewerkt aan de ontwikkeling van het gebied. Er is een slordig, weinig samenhangend buurtje ontstaan, behoorlijk rommelig en versteend, totaal niet passend in het mooie, groene karakter van Santpoort-Zuid. Het plein voor de Dekamarkt is een soort informele parkeerplaats geworden, het enige groen is het gras van het Oranjeveld. Er ontstond in toenemende mate ontevredenheid en ongeduld over de stand van zaken op Blekersduin.
Afgelopen januari hebben twee bestuursleden van de Stichting Santpoort een digitale bijeenkomst gehad met enkele buurtbewoners die zich ook al tot de gemeente en onze stichting hadden gericht. We hebben gesproken over het plein zoals we het graag willen zien: “Een dorp heeft een kern, een dorpskern. Dat kan een kerkplein zijn, een winkelstraat, een brink of wat dan ook. In Santpoort-Zuid was dat voorheen de Bloemendaalsestraatweg, toen dat nog een levendige, gezellige winkelstraat was. Dat is verdwenen, tijden veranderen. Maar eigenlijk is er nooit een echt gezellig centraal punt voor terug gekomen. Wij willen graag dat de open ruimte bij Blekersduin die functie krijgt.”
We willen er ook op wijzen dat het klimaatsamenhangend planeren van groen de leefbaarheid verhoogt en bijdraagt aan een gezelliger dorp. De bewoners pleiten onder andere voor meer ontmoetingsplekken, bankjes onder bomen en een verbeterde verdeling van autoverkeer en parkeren in het gebied. Autoverkeer en parkeeroverlast blijft een knelpunt, en bewoners vragen om maatregelen die zorgen voor een veilige en uitnodigende openbare ruimte.

In de huidige situatie zijn er 4 parkeerplaatsen langs de ingang van de parkeergarage en enkele gehandicaptenparkeerplaatsen, terwijl de grote parkeergarage onder de Dekamarkt vaak leeg staat. Men ziet liever groene afscheidingen en plantenbakken die illegaal parkeren voorkomen. Groen is cruciaal voor de aantrekkelijkheid van het plein: meer bomen, plantenbakken en een verhoging van de voet- en fietsruimte rondom het Oranjeveld en langs de beek.
In december jl. opende Nel Kat, dochter van DekaMarkt-oprichter Dirk Kat, samen met Pieter Rozendaal, directeur DekaMarkt, een compleet nieuwe winkel in Santpoort-Zuid. De supermarkt biedt versafdelingen, een aangepaste ambiance en speciale aanbiedingen via een lootcode die in de kluis kan worden gecheckt. De Dalton School leverde een bijdrage aan de openingspresentatie. De winkel is dagelijks geopend van 08.00 tot 20.00 uur (zondag 10.00-20.00 uur).
De komende jaren blijven diverse ontwikkelingen spelen: uitbreiding van het dorpsplein, verdere vergroening, en de realisatie van sociale huurwoningen in deelplan 4. De buurt blijft betrokken bij de plannen en probeert via samenwerkingsverbanden met gemeente, Dreef Beheer, Woongemeenschap Santpoort-Zuid en Stichting Santpoort een groenere, gezelliger dorpskern te realiseren.
- Verduidelijken van betrokken partijen en besluitvormingsmomenten
- Fasen van vergroening en eerste implementaties direct voor de Dekamarkt
- Participatie van bewoners bij deelplan 4 en toekomstige woningbouw
- Vervolgbijeenkomsten met buurtbewoners en belanghebbenden
| Onderdelen bouwplan | Huidige status | Impact op openbare ruimte |
|---|---|---|
| Parkeergarage | Vergunning verleend (onder voorbehoud) | Toename parkeergelegenheid, verhoging groenstroken mogelijk |
| Supermarkt met 9 appartementen en 22 appartementen in aangrenzend gebouw | Goedkeuring in afwachting, bezwaarprocedures lopend | Veranderde ankerfunctie voor dorpskern, behoefte aan ontmoetingsplekken |
| Groene inrichting openbare ruimte | In ontwerp en pilot vergroening; eerste stappen gezet | Belangrijke bijdrage aan leefbaarheid en sfeer |
| Deelplan 4 (sociale huurwoningen) | Behoefte aan participatie bewoners | Invloed op verkeer, parkeren en openbare ruimte |
tags: #dekamarkt #santpoort #zuid #verbouwing