21 december 2017 - !WOON krijgt met enige regelmaat vragen van eigenaar-bewoners over het aanleggen van een dakterras. Als u of één van uw buren graag een dakterras wilt realiseren, is het belangrijk om samen goede afspraken te maken. Maar, waar moet u rekening mee houden?
Het dak behoort in de meeste gevallen tot de gemeenschappelijke delen van het gebouw. Dit betekent dat alle eigenaren samen het dak in eigendom hebben. Als een eigenaar een terras op dit gemeenschappelijke dak wilt aanleggen, is toestemming van de VvE noodzakelijk. In de meeste gevallen wordt deze toestemming verleend, maar het is verstandig om een aantal voorwaarden te stellen. Denk bijvoorbeeld aan de maatvoering, belasting van het dak, wie verantwoordelijk en aansprakelijk is als het terras schade veroorzaakt aan de dakbedekking, of wie opdraait voor de kosten als het terras verwijderd moet worden voor de uitvoering van onderhoudswerkzaamheden.
Deze toestemming is persoonsgebonden. Het terras moet daarom in principe verwijderd worden bij verkoop van de woning. De nieuwe eigenaar kan dan opnieuw toestemming vragen voor een terras. Als de VvE toestemming geeft voor de aanleg van een dakterras betekent dit niet automatisch dat de betreffende eigenaar ook het exclusieve gebruiksrecht van het dak heeft. Het dak is namelijk nog steeds een gemeenschappelijk deel van het pand. Om ervoor te zorgen dat deze eigenaar wel het exclusieve gebruiksrecht krijgt zal er een wijziging moeten plaatsvinden in de splitsingsakte en -tekening. Voor een wijziging van de splitsingsakte gelden strenge regels. Wilt u hier meer over weten, klik dan hier. De VvE kan -als de splitsingsakte toch wordt gewijzigd- besluiten om de aanvullende voorwaarden ook toe te voegen aan deze nieuwe akte. Een voorwaarde zou kunnen zijn dat voortaan een afwijkende verdeelsleutel geldt voor onderhoudskosten van het dak.
Voor het aanleggen van een dakterras heeft u een omgevingsvergunning nodig van de gemeente Amsterdam. U kunt deze vergunning zowel schriftelijk als digitaal aanvragen. Voor meer informatie klik hier. Deze vergunning is geen vrijbrief voor de aanleg van een dakterras. U heeft én de vergunning nodig én toestemming van de vergadering. Wanneer je een appartementseigenaar bent, bezit je een stukje eigendom in een groter geheel. Dat geldt ook voor de andere eigenaren binnen uw VvE. Wat je bezit bestaat enerzijds uit het appartement waarvan jij het exclusieve gebruiksrecht hebt (en dus niet zozeer het eigendom) en een aandeel in de gemeenschappelijke zaken van het gebouw. Maar hoe weet je nou welke delen van het gebouw gemeenschappelijk zijn? En hoe zit dat als er sprake is van een hoofdsplitsing en een ondersplitsing?
Het Gerechtshof Arnhem-Leeuwarden stond laats voor eenzelfde vraag. Of een gedeelte van een gebouw gemeenschappelijk is moet worden beantwoord aan de hand van de uitleg van de splitsingsakte. Soms is dit eenvoudig en staat er duidelijk in de akte iets als: “de daken zijn gemeenschappelijk”. Soms is dit echter minder eenvoudig. Dat was ook het geval bij de zaak waar het Gerechtshof Arnhem-Leeuwaren zich over boog. In de betreffende akte van de hoofdsplitsing staan de daken niet genoemd als gemeenschappelijke zaken, terwijl dit wel gebruikelijk is. Echter, de daken staan ook niet genoemd als behorend tot de privé gedeelten. Binnen de VvE ontstaat daarom discussie over de gemeenschappelijkheid van de daken. De vraag of de daken van het appartementencomplex als gemeenschappelijke of als privégedeelten moeten worden aangemerkt, moet volgens het Hof namelijk worden beantwoord aan de hand van uitleg van de splitsingsstukken. Bij de uitleg van splitsingsstukken geldt volgens vaste jurisprudentie dat de akte van splitsing en de splitsingstekening moeten worden uitgelegd met toepassing van de zogenoemde CAO-norm. Dit betekent dat het bij de uitleg van de splitsingsstukken gaat om de in deze stukken tot uitdrukking gebrachte bedoeling van degene die tot splitsing is overgegaan. Deze bedoeling moet naar objectieve maatstaven worden afgeleid uit de omschrijving in die akte en de daaraan gehechte tekening. Daarbij moet er rekening gehouden worden met de rechtszekerheid. In deze zaak oordeelde het gerechtshof dat de daken niet gemeenschappelijk waren in de hoofdsplitsing, maar wel in de ondersplitsing. De redenering komt er in het kort op neer dat de daken niet genoemd zijn in de hoofdsplitsing als gemeenschappelijke zaak. Welke gedeelten gemeenschappelijk en welke gedeelten privé zijn, moet dus blijken uit de splitsingsstukken. Soms wijken deze stukken van elkaar af en dan dient bepaald te worden welke uitleg naar objectieve maatstaven het meest aannemelijk is.
Bestaat er onduidelijkheid binnen jouw VvE over de gemeenschappelijke en privé gedeelten? De Vereniging van Eigenaren (VvE) is verantwoordelijk voor het onderhoud en de reparatie van het dak. De kosten worden omgeslagen over alle leden via de maandelijkse bijdrage of een speciaal besluit. Wat doe ik als de VvE het daklek niet wil repareren? Meld de lekkage schriftelijk bij het VvE-bestuur. Als het bestuur niet handelt, kunt u een vergadering aanvragen en een bestuursbesluit afdwingen. In ernstige gevallen kunt u via een rechtbank een dwangsom opleggen aan de VvE. Kan ik de gevolgschade in mijn appartement claimen bij de VvE? Ja, als u kunt aantonen dat de schade is veroorzaakt door nalatigheid van de VvE (het dak was al langere tijd in slechte staat), kunt u de VvE aansprakelijk stellen voor de gevolgschade in uw appartement.
Belangrijkste punten
Lekkage door het dak in een VvE-gebouw? Lekkage door het dak in een VvE-gebouw? Hellend dak renovatie door Blankers Dakdekkers door heel Nederland. Urgentie: Hoog
Urgentie: Lekkage door het dak in een VvE-gebouw? Dan is het onderscheid cruciaal: gemeenschappelijke delen (het dak) vallen onder de VvE-verantwoordelijkheid, privéschade binnen uw appartement valt onder uw eigen verzekering. Hoe langer u wacht, hoe groter de schade en de kosten. Handelen op tijd bespaart u honderden tot duizenden euro's.
Meest voorkomende oorzaken Dakproblemen hebben altijd een oorzaak. Herkenning is de eerste stap naar een definitieve oplossing. Verouderde dakbedekking Na 15-20 jaar verliest dakbedekking zijn waterdichte eigenschappen. Scheuren en blaarvorming zijn vroege tekenen. Beschadigde of verschoven dakpannen Storm, hagel en vorst-/dooicycli breken dakpannen of schuiven ze uit positie, waardoor water vrij spel krijgt. Verstopte of kapotte dakgoten Bladeren, mos en vuil verstoppen goten. Water hoopt zich op en zoekt een weg naar binnen via de dakrand. Gebrekkige aansluiting rond dakdoorbrekingen Schoorstenen, dakramen en ventilatiepijpen zijn zwakke plekken. Verouderd loodwerk en kitvoegen laten water door. Storm- en hagelschade Zware wind en hagel kunnen in korte tijd aanzienlijke schade aanrichten, ook als het dak relatief nieuw is. Achterstallig onderhoud Kleine problemen die te lang worden uitgesteld groeien uit tot grote lekkages. Preventief onderhoud is de beste verzekering.
Wat er kan gebeuren als u wacht Kleine problemen escaleren snel. Dit zijn de meest gevreesde gevolgen van uitgesteld dakonderhoud. Schimmel & gezondheidsschade Aanhoudend vocht leidt tot schimmelgroei die schadelijk is voor de luchtkwaliteit in uw woning. Structurele houtrot Water tast de dakconstructie aan. Houtrot in spanten en gordingen kan leiden tot instortingsgevaar. Veel hogere herstelkosten Een kleine lekkage kost €200-€600. Uitgesteld onderhoud kan oplopen tot €5.000 of meer. Waardevermindering woning Dakschade vermindert de woningwaarde aanzienlijk bij verkoop of taxatie.
Wij lossen het probleem definitief op Blankers Dakdekkers biedt gratis inspectie aan huis. Wij diagnosticeren het probleem ter plaatse en geven u een eerlijk advies - zonder verplichtingen.
Wie is verantwoordelijk voor daklekkage in een VvE? In een Vereniging van Eigenaren (VvE) is het juridische onderscheid helder: Het dak: Gemeenschappelijk deel. De VvE is eigenaar en verantwoordelijk voor onderhoud en reparatie. Bij stormschade aan het dak vraagt het VvE-bestuur een claim in. Bij slijtage of achterstallig onderhoud is er geen dekking. Als de VvE geen goed reservefonds heeft, kan een dakvervanging leiden tot een eenmalige bijdrage van alle appartementseigenaren. Dit kan in ernstige gevallen €5.000 - €15.000 per eigenaar bedragen. Spoed: dak lekt nu en de VvE handelt niet Handelt het VvE-bestuur niet bij een actieve lekkage? In sommige gevallen kunt u als appartementseigenaar zelf noodmaatregelen nemen en de kosten later verhalen op de VvE. Overleg dit vooraf met een juridisch adviseur.
Meer lezen: lekkage appartement VvE - uw rechten | vergoedt de verzekering daklekkage? | kosten lekkage dak repareren
Gerelateerde onderwerpen
- Probleem Lekkage appartement VvE - uw rechten als eigenaar
- Kosten Dakrenovatie - wat kost een nieuw dak voor een VvE-gebouw?
- Probleem Wordt daklekkage vergoed door de verzekering?
Onze werkwijze - van probleem naar oplossing. Van eerste contact tot definitief opgelost - helder, snel en vakkundig. 01 Gratis inspectie Onze expert beoordeelt de situatie ter plaatse - kosteloos en zonder verplichtingen. 02 Diagnose & advies U ontvangt een eerlijk, duidelijk advies over de oorzaak en de beste aanpak. 03 Offerte op maat Binnen 24 uur krijgt u een gespecificeerde offerte zonder verborgen kosten. 04 Vakkundige uitvoering Onze dakvakmensen lossen het probleem definitief op met kwalitatieve materialen. 05 Garantie & nazorg Na oplevering controleert u het resultaat en wij geven garantie op ons werk.
Waarom kiezen voor Blankers Dakdekkers? 20+ jaar vakervaring Gecertificeerde dakdekkers met uitgebreide ervaring, actief door heel Nederland. Snel ter plaatse Bij acute lekkage reageren wij dezelfde dag en plannen een spoedbezoek in. Transparante prijzen Vaste prijsopgave vooraf - geen verrassingen achteraf op de factuur. Garantie op werk Wij geven garantie op materialen en vakmanschap. Dat is onze belofte. Voorkom hogere kosten door uitstel Laat het probleem vandaag nog oplossen Een klein dakprobleem wordt snel een grote kostenpost. Een VvE draagt zorg voor alle zaken die onder de gemeenschappelijke verantwoordelijkheid van de eigenaren vallen en dus het gehele appartementengebouw aangaan. Je kunt dan denken aan de voor- en achtergevels, een portiek, een gemeenschappelijke tuin, maar ook het dak, de goten en een fietsenhok. Als mede-eigenaar van deze delen draag je dus de verantwoordelijkheid voor het onderhoud en de bijkomende kosten. Kijk in de splitsingsakte voor een precieze omschrijving van de gemeenschappelijke gedeelten van jouw VvE.
Toestemming VvE Het dak behoort vrijwel altijd tot de zogeheten gemeenschappelijke delen; appartementseigenaars zijn hier gezamenlijk eigenaar van. Wie zo’n gemeenschappelijk deel wil aanpassen, bijvoorbeeld voor de aanleg van een dakterras, heeft toestemming nodig van de Vereniging van Eigenaars (VvE). Aan toestemming zijn soms voorwaarden verbonden. Denk hierbij aan afspraken over onderhoudskosten en aansprakelijkheid. Een VvE kan besluiten geen toestemming te verlenen, bijvoorbeeld omdat er plannen zijn voor zonnepanelen op het dak. De VvE kan aan het verlenen van toestemming ook voorwaarden verbinden. Houd er rekening mee dat toestemming van de VvE persoonsgebonden is. Afspraken over het gebruik van het dak staan vaak vastgelegd in de gebruikersovereenkomst. De toestemming van de VvE kan niet zover gaan dat jij je appartement met dakterras kan verkopen. Wanneer het de bedoeling is dat het dakterras bij jouw privégedeelte gaat horen, zal de splitsingsakte gewijzigd moeten worden bij de notaris. Daarvoor is medewerking van alle appartementseigenaars nodig.

Vaak wordt in de gewijzigde splitsingsakteDirect afgesproken hoe het zit met bijvoorbeeld de onderhoudskosten. De notariskosten zijn meestal voor de eigenaar die het dakterras wil hebben. Gezamenlijk dakterras De VvE kan ook besluiten een gezamenlijk dakterras aan te leggen. Iedereen kan dan hiervan gebruik maken. Het is dan natuurlijk belangrijk dat het dakterras ook toegankelijk is voor de bewoners van bijvoorbeeld de begane grond. Tip: Laat uitzoeken of het dak geschikt is om er met zoveel mensen op te staan of over te lopen. Daarnaast is het handig goed na te denken over het onderhoud van het terras.

Omgevingsvergunning nodig? Is toestemming van de VvE geregeld? Informeer dan ook altijd bij de gemeente of je een omgevingsvergunning nodig hebt. 30 minuten juridisch advies Heb je als VvE een juridisch probleem en weet je niet precies hoe je verder moet? Of heb je meerdere juridische vragen? Onze juristen staan voor je klaar. Appartementseigenaren zijn binnen een VvE ook deels eigenaar van de rest van het pand. Het dak is een belangrijk onderdeel van het pand en het is ook het gedeelte waar veel aandacht naar uitgaat wat betreft het onderhoud. Om te bepalen hoe het zit met het eigendom en de verdeling van de kosten is het belangrijk om te weten of het dak onder de hoofdsplitsing valt of onder de ondersplitsing. Uit de splitsingsakte blijkt wat gemeenschappelijk is en wat privé van één van de leden is. Het is gebruikelijk dat het dak van het pand is genoemd als een gemeenschappelijk bezit van de VvE. In 2022 boog het Gerechtshof Arnhem-Leeuwarden zich over een zaak waar het dak niet als gemeenschappelijk was opgenomen in de splitsingsakte. Ook werd het dak niet genoemd als privé gedeelte van één of meerdere leden. De splitsingsakte is leidend. Als hierin niet staat of het dak gemeenschappelijk is, moet verder gekeken worden. In de hoofdsplitsing is bijvoorbeeld geregeld dat de gevels en de fundering gemeenschappelijk zijn. In de ondersplitsing staat bijvoorbeeld dat de parkeerplaatsen gemeenschappelijk zijn voor de appartementen en niet toebehoren aan de winkels. Hierdoor ontstaat bijvoorbeeld een onder-VvE en een boven-VvE. Als de splitsingsstukken geen uitsluitsel geven, moet gekeken worden wat naar objectieve maatstaven het meest aannemelijk is. Bij onduidelijkheden gaat in een uiterste geval de rechter hier een oordeel over vellen. Wilt u vrijblijvend meer informatie over een van de mogelijkheden voor uw VvE? Het beheer van een gedeeld gebouw brengt unieke uitdagingen met zich mee. Vooral als het gaat om het dak, ontstaan er binnen een Vereniging van Eigenaren vaak vragen over de verantwoordelijkheid en de kostenverdeling. In de meeste splitsingsaktes staat dat het dak tot de gemeenschappelijke gedeelten van het gebouw behoort. Het hoofddak beschermt het gehele casco van het complex. Wanneer dit dak aan vervanging toe is, worden de kosten gedeeld via de gezamenlijke kas van de VvE. Het is de taak van het bestuur om ervoor te zorgen dat er voldoende reserves zijn opgebouwd om deze grote uitgaven op te vangen. Discussies ontstaan vaak bij dakterrassen en uitbouwen. Hoewel een dakterras voor het exclusieve gebruik van één bewoner is, blijft de waterdichte laag eronder vaak een gemeenschappelijke verantwoordelijkheid. Als er een lekkage ontstaat door een fout in de dakbedekking, betaalt de VvE meestal de reparatie. Is de schade echter ontstaan door de tegels of meubels op het terras? Voor een gezond financieel beleid binnen een VvE is inzicht in de staat van het dak onmisbaar. Een Meerjarenonderhoudsplan (MJOP) is de leidraad voor elke VvE. Hierin staat precies wanneer welk onderdeel van het dak aan de beurt is voor inspectie, reparatie of volledige vernieuwing. Voor de dakbedekking bevat dit plan de verwachte restlevensduur en een schatting van de toekomstige kosten. Wij adviseren VvE’s om minimaal één keer per jaar een professionele dakinspectie te laten uitvoeren. Tijdens zo’n ronde worden de afvoeren gereinigd en de naden van de bitumen gecontroleerd. Een veelgestelde vraag is of het dak van een uitbouw die later is geplaatst ook onder de VvE valt. Vaak is dit niet het geval als de uitbouw door een individuele bewoner is gerealiseerd zonder dat dit in de splitsingsakte is aangepast. De kosten voor het verwijderen en terugplaatsen van een dakterras bij een dakreparatie zijn ook vaak een punt van discussie. In de praktijk moet de eigenaar van het terras vaak zelf zorgen dat het dak vrij is van obstakels, zodat de dakdekker de gezamenlijke daklaag kan herstellen. Bent u lid van een VvE bestuur en wilt u zekerheid over de conditie van uw gezamenlijke daken? Wij ondersteunen verenigingen graag met deskundige inspecties en transparante rapportages voor uw onderhoudsplanning. Problemen met het dakterras komen in de praktijk vaak voor binnen VvE’s. In verreweg de meeste gevallen is het zo dat het dakterras behoort tot de algemene ruimten binnen het complex, dus de ruimten die bedoeld zijn voor gemeenschappelijk gebruik. In de praktijk gebeurt het vaker dat hier verandering in aan wordt gebracht. Zo kan er op een bepaald moment worden besloten dat het dakterras bij een appartement op de bovenste verdieping gaat horen. Dit moet dan wel worden vastgelegd in de splitsingsakte en dit wordt vaak vergeten. Uiteindelijk kan dit voor vervelende problemen zorgen. Waar we eerder al meerdere algemeen veel voorkomende problemen bij VvE’s beschreven, zoomen we in deze blog dieper in op problemen gerelateerd aan het dakterras.

VvE informatie dakterras Hoe zit het eigenlijk precies met het dakterras van een appartementencomplex waarin een VvE actief is? Dit kan per situatie verschillend zijn. Toch is het in de meeste gevallen zo dat het dak wordt gezien als gemeenschappelijke ruimte en zo is dit vaak in de splitsingsakte bepaald. Dit betekent dat er toestemming moet worden gegeven door de VvE wanneer er wijzigingen worden aangebracht aan het dak of het dakterras. Deze toestemming dient te worden gegeven met een volledige meerderheid van de uitgebrachte stemmen (Modelreglement 1992 - artikelen 9 en 37). Wanneer hier niet aan wordt voldaan, dan komt in principe vast te staan dat het dak en/of het dakterras met de splitsingsakte in strijd is. In de praktijk levert dit op den duur vaak de nodige problemen op. Welke problemen kunnen voorkomen? We zien verschillende problemen met het dakterras voorkomen. Onder de meest voorkomende problemen vinden we bijvoorbeeld het aanleggen van een dakterras zonder toestemming van de VvE. De vraag of een eigenaar wel het recht heeft om een dakterras te realiseren staat dan ook vaker centraal in rechtszaken. Zo zijn er meer vragen die centraal kunnen staan, zoals: heeft de vergadering van eigenaars wel de bevoegdheid om te beslissen om een gemeenschappelijk dakterras exclusief in gebruik te geven aan één eigenaar van de bovenste verdieping? Vaak worden niet de nodige stappen gevolgd om een dakterras aan te leggen, om een dakterras exclusief aan te bieden aan één eigenaar of om een dakterras te verwijderen.
Wat als je zelf een dakterras aan wilt leggen? Het aanleggen van een dakterras zorgt het vaakst voor problemen. Het dak van het appartementencomplex hoort bij de gemeenschappelijke ruimten van het complex. Dit betekent dat alle leden van de VvE eigenaar zijn van het dak. Vaak is het een eigenaar van een appartement op de bovenste verdieping die een dakterras voor exclusief eigen gebruik wil realiseren. Dit mag niet zonder toestemming van de VvE. Er moet dus eerst toestemming worden gegeven door de Vereniging van Eigenaars voordat de betreffende bewoner een dakterras mag realiseren. Ook komt het voor dat er voorwaarden worden verbonden aan de verleende toestemming. Deze afspraken hebben vaak betrekking op aansprakelijkheid en kosten voor onderhoud.
Toestemming wordt per persoon gegevenWaar het in de praktijk het meest misgaat is bij het zogenaamde exclusieve gebruiksrecht. Een eigenaar heeft toestemming van de VvE gekregen voor het realiseren van het dakterras. Jaren later besluit de eigenaar het appartement te verkopen en doet dit inclusief het dakterras. Hier gaat het mis. Het is namelijk zo dat de toestemming die door de VvE is verleend uitsluitend is verleend aan de persoon in kwestie. De toestemming is dus persoonsgebonden en kan niet zomaar aan een nieuwe eigenaar van het appartement worden overgedragen. Is er geen exclusief gebruiksrecht geregeld voor het dakterras? Dan moet het dakterras dus worden verwijderd wanneer de eigenaar van het appartement verhuist. Is het exclusieve gebruiksrecht wel goed geregeld? Dan mag het appartement worden verkocht inclusief het dakterras.
Hoe wordt dit in de praktijk opgelost? In bepaalde gevallen is het goed mogelijk om problemen met het dakterras binnen de VvE zelf op te lossen. Is het dakterras altijd van één persoon geweest? Dan hoeft er geen probleem te worden gemaakt van het verkopen van het dakterras aan de nieuwe eigenaar van het appartement. Echter, er moet dan aan deze nieuwe eigenaar wel opnieuw toestemming worden verleend vanuit de VvE. Kan er geen oplossing worden gevonden? Dan wordt het probleem in verreweg de meeste gevallen opgelost door middel van een rechtszaak.
Praktijkvoorbeeld rechtszaak met betrekking tot dakterras Een vrouw kocht een appartement inclusief dakterras. Het dakterras was door de vorige eigenaar van het appartement aangelegd. Helaas had deze vorige eigenaar geen toestemming van de VvE ontvangen voor het aanleggen van het dakterras. Ook stond er in de splitsingsakte nog altijd beschreven dat het dak behoorde tot de gemeenschappelijke ruimten. Het dakterras was daarmee in strijd met de bepalingen die te vinden waren in de splitsingsakte. De nieuwe eigenaar van het appartement gaf aan dat het dakterras door de vorige eigenaar aangelegd was, maar dit hielp haar niet in de zaak. Het feit bleef, volgens de rechter, dat er werd afgeweken van de splitsingsakte. De rechtbank legde de nieuwe eigenaar dan ook op het dakterras op eigen kosten te verwijderen. Ook de schade aan het dak, die was ontstaan voor het gebruik van het dak als dakterras, moest door de nieuwe eigenaresse van het appartement worden vergoed.
Waar kan een VvE rechtsadvocaat bij helpen omtrent het oplossen van deze problemen? Krijg je toestemming van de VvE om een dakterras aan te leggen? Dan is het belangrijk dat dit ook wordt opgenomen in de splitsingsakte. Voor het doorvoeren van aanpassingen in de splitsingsakte kun je bij een VvE recht advocaat terecht. Hier kun je ook terecht wanneer er een rechtszaak moet worden gestart vanwege aanhoudende problemen met het dakterras. Contact Wil je een splitsingsakte laten wijzigen? De families Jansen en De Boer hebben ruzie over de vraag wie het dakterras op het complex mag gebruiken. Eigenlijk is dat geen probleem omdat in de splitsingsakte staat dat het dak gemeenschappelijk is. Het gebouw aan de Amsterdamse Kerkstraat bestaat uit vier etages. In 2007 werd het opgesplitst in twee grote appartementen: een op de begane grond en eerste etage en een op de tweede en derde etage. Eigenaar Jansen bewoont het onderste appartement; eigenaar De Boer het appartement mét dak. Dat laatste is in 2010 opgedeeld in twee aparte woningen. De VvE gaf Jansen toestemming om een dakterras aan te leggen. Dat wordt sindsdien ook alleen gebruikt door de familie Jansen. Helaas is men vergeten de splitsingsakte aan te passen. In augustus 2024 kocht Jansen het appartement op de derde verdieping van De Boer. Hij wil beide verdiepingen samenvoegen tot één groot appartement. Daarvoor moet de splitsingsakte worden aangepast. Jansen is het daar niet mee eens: hij stelt dat het dakterras onderdeel is van het gemeenschappelijke dak. Bovendien: als hij in de toekomst één van de verdiepingen wil verkopen, is een exclusief dakterras voor de nieuwe eigenaar wellicht niet handig. Hij wil daarom geen vaste rechten aan anderen geven. De Boer weigert daarna om nog mee te werken aan de wijziging van de splitsingsakte. De rechter geeft eigenaar Jansen gelijk: het dakterras is onderdeel van het dak, en dat is gemeenschappelijk. Voor Jansen is het belangrijk dat de splitsingsakte snel wordt aangepast, want dat is een eis van de bank. De Boer moet binnen een paar dagen meewerken aan het aanpassen van de splitsingsakte. Deze uitspraak laat zien hoe belangrijk het is om goede afspraken te maken over gedeelde ruimtes in een appartementencomplex - en om die afspraken ook officieel vast te leggen.