Elektriciteit en water samen vormen een gevaarlijke cocktail. Er is verhoogde luchtvochtigheid in de badkamer, dus bij het kiezen van een badkamerlamp moeten wij niet alleen naar het ontwerp kijken, maar ook naar het materiaal waarvan de armatuur is gemaakt. Armaturen van ijzer corroderen na verloop van tijd, dus het is verstandig om goedkope stukken te vermijden en kijken naar armaturen die gemaakt zijn van hoogwaardige legeringen, modern glas of kunststof. Voor elektriciteit in de badkamer gelden zeer strenge veiligheidseisen (NEN-1010 normen). Het hangt van de aanwezigheid van deze belangrijke schakelaar af of elektrische installaties, zoals verlichting of een stopcontact geplaatst kunnen worden.
Inleiding tot de zones in de badkamer
De badkamer kan worden ingedeeld in vier denkbeeldige veiligheidszones namelijk Zone 0, Zone 1, Zone 2 en Zone 3. Zone 0 verwijst naar de inhoud van het bad of douche; hier zijn elektrische toestellen uit den boze. Als u toch een spotje in uw bad of douche wenst, dient deze een IP-waarde van minimum IPX7 te dragen en te werken op een ZLVS (Zeer Lage Veiligheidsspanning) met 12V wisselstroom. Zone 1 betreft het gebied tot 2,25 meter boven de bodem van het bad of douche; verlichting in deze zone dient eveneens te werken op een ZLVS en de IP-waarde mag niet lager zijn dan IPX5. Zone 2 bevindt zich in een straal van 60 cm rondom het bad, douche of wastafel; een lamp die hier gemonteerd wordt moet spatwaterdicht zijn en een IP-waarde van IPX4 is voldoende. Zone 3 omvat de rest van de badkamer, vanaf zone 2 tot 3 meter van de douche of het bad; hier is IPX1 toegestaan en een ZLVS is niet verplicht maar kan wel aangeraden worden. Een 230V spanning mag onder voorwaarden worden toegepast wanneer aangesloten op een 30mA differentieel. In deze zone mogen schakelaars en geaarde stopcontacten geplaatst worden, mits ze veilig achter een aardlekschakelaar staan. Verlichting met een lagere beschermingswaarde (IP20) is ook toegestaan.

Waar mogen stopcontacten geplaatst worden?
Volgens de NEN1010 norm wordt de badkamer verdeeld in zones die bepalen waar stopcontacten en andere elektrische installaties veilig kunnen worden geïnstalleerd. Zone 0 is het interieur van het bad of douche en hier zijn geen stopcontacten toegestaan. Zone 1 betreft het gebied direct boven de douchebak of het bad tot een hoogte van 2,25 meter; ook hier geen stopcontacten. Zone 2 is het gebied vanaf de rand van het bad of de douche tot 60 cm eromheen, tot een hoogte van 2,25 meter; ook hier mogen geen stopcontacten geplaatst worden. Wel is het advies bij wastafels dat een stopcontact minimaal 60 cm van waterbronnen verwijderd is en bij voorkeur een spatwaterdicht IP44-stopcontact geplaatst wordt.
Plaatsing van stopcontacten in de badkamer gebeurt altijd buiten Zone 0, 1 en 2 - dus minimaal 60 cm vanaf een waterpunt zoals een wastafelkraan. De belangrijkste uitspraken: alle stopcontacten in de badkamer moeten geaard zijn en beveiligd met een aardlekschakelaar (maar deze schakelt het licht niet uit, hij schakelt stroom uit bij lekkage). Spatwaterdichte stopcontacten IP44 zijn aan te raden wanneer ze dicht bij waterbronnen geplaatst worden. Een badkamer kan zonder stopcontacten bestaan, maar de basisregel blijft 60 centimeter afstand tot waterbronnen.

Aardings- en beveiligingsnormen
Alle stopcontacten in vochtige ruimtes moeten geaard zijn. Aarding zorgt ervoor dat de stroom veilig wordt afgevoerd naar de aarde bij defecten en voorkomt dat metalen onderdelen onder spanning komen te staan. Een aardlekschakelaar (los van de hoofdschakelaar) schakelt automatisch uit bij lekstroom en is een cruciale veiligheidsmaatregel in badkamers. Daarnaast worden spatwaterdichte stopcontacten met IP44-bescherming aangeraden in de buurt van waterpunten zoals douche of wastafel.
Praktische installatie- en veiligheidsmaatregelen
- Elk elektrisch circuit in de badkamer moet apart zijn en beveiligd met een aardlekschakelaar van 30 mA, die zich buiten de badkamer bevindt. Deze schakelaar zorgt ervoor dat de stroom uitgaat bij kortsluiting of lekkage.
- IP-waardes geven de bescherming tegen water aan; zone-afhankelijke vereisten bepalen welke armaturen en schakelaars toegestaan zijn.
- In zone 0 en zone 1 mogen geen stopcontacten geplaatst worden. In zone 2 en zone 3 moeten de aardlekschakelaars aangesloten zijn op een differentieelschakelaar van 10 mA.
- Schakelaars mogen alleen in zones 2 en 3 geplaatst worden en moeten minimaal IPX4 hebben. Voor extra veiligheid kun je schakelaars buiten de badkamer plaatsen.
- Alle metalen onderdelen in vochtige ruimtes moeten geaard zijn (aardingslussen). Voor badkamerradiatoren en andere metalen componenten geldt dit expliciet.

Concrete installatietips en handige oplossingen
Stopcontacten bij wastafels moeten minimaal 60 cm van waterbronnen verwijderd zijn; het is aan te raden een IP44-stopcontact te gebruiken als het dichterbij komt. Voor extra gemak zijn er innovatieve oplossingen zoals stopcontacten in lade- of spiegelkasten, die helpen snoeren weggewerkt te houden en een nette badkamerervaring bieden. Bij het plannen van deze installaties is het belangrijk om vooraf na te denken over de stroomvoorziening naar de lade of spiegelkast en een erkend elektricien te raadplegen om veiligheid en regelgeving te waarborgen.

Vragen, keuring en professionele hulp
Renoveer je een bestaande, of plaats je een nieuwe elektrische installatie in de badkamer? Laat de installatie keuren door een erkende instantie. Een erkende vakman kan het elektriciteitscircuit controleren, de aarding nakijken en een elektriciteitsplan opmaken. De NEN 1010-normen verdelen de badkamer in drie zones (0 t/m 2) en bepalen voorschriften voor toestellen, armaturen en aansluitingen. Alle groepen in woningen moeten sinds 2005 worden beschermd met een aardlekschakelaar, deze bevindt zich bij voorkeur in de meterkast.
Overwegingen bij ontwerp en onderhoud
Bij het kiezen van armaturen voor de badkamer let je op materiaalkeuze (voorkom roest door corrosie van ijzer, kies hoogwaardige legeringen, modern glas of kunststof) en op IP-bescherming en veiling van de lampen. Houd rekening met de montagehoogte en de speciale regels rondom ZLVS en 12V systemen in Zone 0 en Zone 1. Voor oudere installaties of complexe badkamerrenovaties is professionele begeleiding aan te raden om te voldoen aan de NEN-1010 normen en de veiligheid te garanderen.

Praktische samenvatting
• Zone 0: geen stopcontacten, bad of douchegedeelte.
• Zone 1: tot 2,25 m boven de bodem; geen stopcontacten; IPX5 of hoger vereist voor verlichting; ZLVS vereist voor sommige armaturen.
• Zone 2: 60 cm rondom bad/douche; IPX4 voor verlichting; stopcontacten niet geplaatst; aardlekschakelaar vereist.
• Zone 3: rest van de badkamer; stopcontacten mogelijk buiten Zone 0-2; IPX1 tot IP44 afhankelijk van toepassing; aardlekschakelaar en aarding aanbevolen.

tags: #electrische #tijd #badkamer