Onze gezinsdienst begint elke zondag om 10.30 uur. Op ALPHA ontdek je het christelijk geloof op een laagdrempelige en gezellige manier. Een ALPHA bijeenkomst bestaat uit 3 onderdelen: Eten, Inleiding en Kleine groep. Tijdens het eten heb je alle tijd om nieuwe mensen te leren kennen en vriendschappen op te bouwen. Elke week wordt tijdens de inleiding een thema van het christelijk geloof behandeld zoals ‘Wie is Jezus’ of ‘Bidden’. Daarna ga je uit elkaar in kleine groepen, waar je door praat over het onderwerp van de avond en al je vragen kunt stellen en natuurlijk je mening kunt delen. ALPHA is helemaal gratis.
Want de HERE God is een zon en schild, de HERE geeft genade en ere; het goede onthoudt Hij niet aan hen die onberispelijk wandelen. Psalm 84 vers 11. Er is simpelweg niets wat je kunt doen om bij God in de gunst te komen. Soms is het lastig dit te accepteren. Je zult nooit lang genoeg voldoende rechtvaardig zijn om aan Gods heilige verwachtingen te voldoen. Je gedachten zullen nooit zuiver genoeg zijn. Je verlangens zullen nooit heilig genoeg zijn. Je woorden zullen nooit rein genoeg zijn. Je keuzes en daden zullen nooit genoeg tot Gods eer zijn. De lat ligt te hoog om ooit door jou of mij bereikt te kunnen worden. Er zijn geen uitzonderingen. We zijn allemaal beter in rebelleren dan in onderdanig zijn. We zijn allemaal van nature meer trots dan nederig. We maken makkelijker ruzie met onze buren dan hen lief te hebben. We bemerken allemaal dat jaloezie meer in onze natuur ligt dan tevredenheid. We veroordelen sneller met onze woorden dan dat we genadig zijn. We bewijzen elke dag dat we nooit uit onszelf aan Gods standaard kunnen voldoen. Maar Psalm 84 zegt dat God genade geeft aan zijn kinderen. Door het offer van Jezus hebben ook wij deel aan die genade. God heeft Jezus gegeven als offer voor ons. Door zijn bloed zal een mens, wanneer hij gelooft, Gods rechtvaardigheid ontdekken. Omdat God de zonde haat, is Jezus Christus de enige manier waarop wij zondaars een relatie met God zouden kunnen hebben, want Christus gaf zijn leven om de prijs voor onze zonden te betalen. Wat een genade!!
Wie De Schutse app geïnstalleerd heeft, weet dat het een reuze handige app is. De app is speciaal voor gemeenteleden om met elkaar in contact te blijven en leuke en belangrijke zaken met elkaar te delen. Je kunt de activiteiten direct in je agenda zetten en ook zie je wie er deze week jarig zijn. Een heel handig overzicht dus in één app.
De vrijwilligers en verpleegkundigen werken nauw samen. Wat de mensen van het hospice verbindt is aandacht, toewijding en respect. Onze vrijwilligers zijn zorgvuldig geselecteerd en hebben een goede opleiding gehad. De verpleegkundigen zijn ervaren in palliatieve verpleegkundige zorg. De medische zorg wordt verleend door uw eigen huisarts. De zorg is gericht op de kwaliteit van leven op het moment dat er medisch gezien geen genezing meer wordt verwacht. Verblijf in het hospice is mogelijk bij een levensverwachting van ongeveer drie maanden of korter. Tijdelijk verblijf in het hospice (zogenaamde respijtzorg) gedurende de laatste levensfase is ook mogelijk. Zo beslist u zelf wie u helpt bij uw dagelijkse verzorging. Zij staan altijd voor u klaar, maar dringen zich nooit op. Uw bezoekers zijn de hele dag welkom in hospice De Schutse. Voor hun staat de koffie en thee ook klaar. De vrijwillige kok houdt zoveel mogelijk rekening met uw wensen en wanneer u het liefst eet. Iedere kamer heeft een eigen badkamer met douche en toilet. De kamer is volledig ingericht, maar er is altijd ruimte voor uw persoonlijke dingen om een vertrouwde omgeving te scheppen, zoals uw eigen stoel, schilderijen, foto’s etc. Het hospice heeft een ruime en gezellige huiskamer met een zithoek en twee grote tafels, waaraan gegeten en gelezen kan worden. Er is ook speelgoed voor de kleintjes. De vrijwilligers en coördinator zijn er voor u, uw familie en naasten. Gedurende uw verblijf zijn er regelmatig evaluatiemomenten.
Anderhalf decennium geleden werden de deuren geopend van het onderkomen waarin ongeneeslijk zieke mensen in de laatste fase van hun leven verblijven. De organisatie bestaat voor het grootste deel uit vrijwilligers, onder wie Ellen, Greetje en Bert. “Goedemorgen meneer Klooster, ik heb een bakje koffie voor u.” Zo begint de ochtend van de goedlachse Greetje ten Hoeve. Ze is bezig met het verzorgen van de 88-jarige Alje Klooster. Ten Hoeve is nu ruim tweeënhalf jaar vrijwilliger bij De Schutse. Voor die tijd werkte ze als voedingsassistente, maar door lichamelijke problemen werd ze afgekeurd. Woensdag werkt ze van 07.00 tot 11.00 uur in de ochtend. Elke dienst bestaat uit vier uur en wordt gedaan met twee vrijwilligers. “Ik vind het erg belangrijk om mensen te helpen en per toeval kwam dit op mijn pad. Ik vind het bijzonder om mensen nog een glimlach te bezorgen als ze weten dat het einde nadert.” “We willen mensen een mooi einde geven.”
In de hospice is ruimte voor vier personen, net als vijftien jaar geleden. Deze vier mensen zijn allemaal palliatief en worden dus niet meer beter. In totaal werden vorig jaar 62 mensen in het Damster hospice verzorgd. “De meeste mensen die komen, hebben nog zo'n drie maanden te leven,” zegt vrijwilliger Bert Kuipers. Hij is 76 jaar en is er sinds het begin bij. Kuipers is een van de 75 vrijwilligers die in het hospice werkzaam is. “We hebben altijd de zorg kunnen geven aan de mensen en dat is ook de reden dat ik dit werk al vijftien jaar kan doen. Het geeft ontzettend veel voldoening.” We willen mensen hier juist op een mooie, waardige manier het einde van een leven geven. Hospice-vrijwilliger Bert Kuipers.
In die vijftien jaar is er veel veranderd, vindt Kuipers. “Alleen al aan het woord hospice. Ik heb veel mensen horen zeggen dat je niet naar een hospice moet, dan ga je namelijk dood. Dat is ook zo, maar we willen mensen hier juist op een mooie, waardige manier het einde van een leven geven. Niemand sterft alleen en ik ben er trots op dat ik onze mensen dat gevoel kan geven.” Ook het werk veranderde door de jaren heen. “We doen meer aan het bed. Dat houdt in dat onze taken in de verzorging zijn uitgebreid.” Hij pakt zijn jas en rollator en maakt zich klaar om naar buiten te gaan. “Zolang het kan, wil ik nog af en toe naar buiten. Dat houdt me fit.” Over zijn ziekte praat Klooster niet graag. “Ik ben ziek, maar ik voel me niet ziek. Ik weet dat ik binnenkort zal komen te overlijden, maar daar denk ik niet aan. Ik zeg altijd maar zo: pluk de dag. Geniet van elk moment dat je er nog bent. Dat doe ik elke dag nog.” Ellen Bos haalt Klooster op en loopt met hem naar buiten. Bos werkt zesenhalf jaar als vrijwilliger en heeft eerder als boekhouder gewerkt. “Het mooie van dit werk is dat je nog iets voor mensen kunt betekenen in de eindfase”, vindt ze. “Een goed gesprek, even een kopje koffie drinken of zoals nu een kleine wandeling maken. Het zijn de kleine dingen die een grote glimlach op de gezichten brengt van mensen die wij verzorgen. Daar doe ik het voor.” Toch zitten er ook moeilijke momenten tussen. “Het is nooit leuk als iemand komt te overlijden. Je bouwt met veel mensen een band op, vaak ook met de familie die op bezoek komt. Gelukkig neem ik die momenten niet altijd mee naar huis. Dan zou ik het werk niet kunnen doen.” Bij jongere mensen is het anders, stelt Bos. “Ik heb hier ook een keer een man van begin dertig gehad. Dan zie je zijn kleine kinderen hier spelen en weet je dat ze straks geen vader meer hebben. Dan moet ik wel even slikken.”

Een film over vrijwilligerswerk: De kracht van een lach
Dit is wat ik nu heb en daar ben ik heel dankbaar voor Alje Klooster. De temperatuur buiten is aangenaam. Het is niet te koud of te warm, waardoor Klooster zijn rondje vrij gemakkelijk kan lopen. Na een kwartiertje gaat hij weer naar binnen om een kopje koffie te drinken. Bij hem in de kamer staan twee vrijwilligers om de helpende hand te bieden als Klooster tijdens het gesprek té emotioneel wordt. “Zij doen alles voor mij en daar ben ik ze heel erg dankbaar voor. Ik kan gelukkig nog veel zelf, maar ik heb geen familie meer die mij kan helpen. Dit is wat ik nu heb en daar ben ik heel dankbaar voor.”
Naast kerkelijke en zorggerelateerde aspecten zien we in De Schutse een geïntegreerde vrijwilligerscultuur die welzijn en gemeenschap centraal zet. De Schutse-app biedt functies zoals agenda, groepenkoppelingen en donatie-opties, waardoor communicatie en betrokkenheid binnen de gemeente vlot verloopt. De combinatie van spirituele lessen, praktische zorg en persoonlijke verhalen illustreert hoe kerkgemeenschappen zich blijven inzetten voor een zinvol en menswaardig leven, zowel in de hoek van eredienst als in de zorg voor degenen die kwetsbaar zijn.
Praktische gegevens en functies van De Schutse-app
- Agenda en planningsfuncties voor de hele gemeente en specifieke groepen.
- Groepsstructuur die communicatie binnen de kerk vergemakkelijkt.
- Donatie-functie via Donkey Mobile met snelle twee-kliks-betalingen.
- Gemeentegids met snelle toegang tot contactgegevens en rol van gemeenteleden.
- Notificaties en berichtenfunctie voor actuele informatie.
| Thema | Omschrijving | Gerelateerd onderdeel |
|---|---|---|
| ALPHA | Laagdrempelige kennismaking met christelijk geloof | Bijeenkomsten, eten, inleiding, kleine groep |
| Hospice De Schutse | Vrijwilligerswerk, palliatieve zorg, waardig einde leven | Vrijwilligers, verpleegkundigen, zorg-indeling |
| Gemeentelijke communicatie | Online kerkdiensten via Kerkomroep en YouTube | Kerkdienstuitzending |
tags: #kerkdienst #schutse #appingedam