Tegenwoordig bieden de vele aangeboden soorten natuursteen uitgebreide mogelijkheden om prachtig tegelwerk te realiseren. Voegen vormen een esthetische afwerking van zo’n betegeld oppervlak. Vanwege de betere fysische eigenschappen zijn voegmortels op cementbasis met harsveredeling ontwikkeld. Deze mortels zorgen voor een betere hechting aan geglazuurde of volkeramische tegelranden, hebben betere chemicaliënbestendigheid, een grotere flexibiliteit, een betere schok- c.q. impactweerstand en geen verbranding van de cementmineralen - óók bij zeer sterk zuigende ondergronden en tegelranden.
Door hun lagere water-cementfactor ondergaan zij minder krimp, zijn waterwerend of zelfs volledig waterdicht (een goede bescherming tegen aantasting van de ondergrond). Deze eigenschappen bieden veel betere reinigingsmogelijkheden van de uitgeharde voeg, omdat het vuil nauwelijks in de voegspecie dringt. Bij het kiezen van kleurenvoegsels dient u rekening te houden met de juiste toepassing. Let op bij bijvoorbeeld tegels met poriën, zeer poreuze tegels en (vlekgevoelig) natuursteen.
Breng, indien nodig, een beschermende behandeling op het oppervlakte aan ter voorkoming dat het gebruikte product in de oppervlakteporiën van de tegels komt. Alvorens men gaat voegen moet de tegellijm volledig uitgehard zijn. Op gesloten ondergronden kan deze wachttijd langer zijn. Een te vochtige ondergrond kan leiden tot kleurverschillen in de voeg. De aangemaakte voeg droogt veel lichter op dan in eerste instantie lijkt. Er kunnen kleine kleurverschillen ontstaan vanwege de natuurlijke, minerale grondstoffen.
Schoon gereedschap Gereedschap en aanmaakwater moeten schoon zijn (gebruik schoon leidingwater of, indien niet beschikbaar, flessenwater). Resten van eerder gemengd materiaal kunnen zich namelijk vermengen met het nieuwe mengsel. Pas op met voegborden en sponzen als deze met een andere kleur- of productsoort gebruikt zijn. Bij donkere voegkleuren is het gebruik van 2 sponsbakken aangewezen (een sponsbak voor vuilopname, en een sponsbak met steeds schoon leidingwater). Bij nawassen met een vochtige microvezeldoek blijft minder water (waterfilm) achter op de tegel en voeg. Kort daarna kan met een droge doek of celstofpapier de cementsluier worden verwijderd. Ververs het water regelmatig. Maak niet “schoon” met vuil water, maar met schoon water! Bovenstaande is een korte samenvatting voor een mooi resultaat.
Belangrijke verwerkingstips
- Laat de tegellijm volledig uitharden voordat u gaat voegen; op gesloten ondergronden kan dit langer duren.
- Kies kleurenvoegsels met aandacht voor poriën en vlekgevoeligheid van natuursteen.
- Behandel waar nodig het oppervlak om in poriën dringen van voegmiddel te voorkomen.
- Gebruik schoon water en schoon gereedschap om kruiscontaminatie te voorkomen.
- Verzamel onderhouds- en reinigingstips die specifiek zijn voor uw tegel- en voegtype.
Voegverwerking stap voor stap
- Controleer dat de ondergrond droog, vlak en draagkrachtig is.
- Bereid het voegmiddel volgens de aanwijzingen en meng tot een klontvrij mengsel.
- Breng de voegwerk aan met een vlakte voegspaan en zorg voor gelijkmatige korrelverdeling.
- Laat het voegmiddel herstellen tot minimale stolling volgens de producttijden.
- Verwijder overtollig voegmiddel met een natte spons; gebruik twee sponsbakken bij donkere kleuren.
- Werk af met een droge doek of celstofpapier om cementsluier te verwijderen.
- Spoel en ververs het water regelmatig om vuilafzetting te voorkomen.
Tiptechnieken en aanvullende overwegingen
- Bij zeer zuigende ondergronden kan extra beschermingsmaatregel nodig zijn om doordringing te voorkomen.
- Een transparante of kleurloze nabehandeling kan de duurzaamheid verhogen zonder de kleur te veranderen.
- Regelmatige reiniging helpt vuil buiten de voeg te houden en behoudt de esthetiek langdurig.

Manhattan ERUPTS in protest over MIGRANTS DETAINED in ICE SWEEP
| Ondergrond | Voegmiddel type | Belangrijkste voordelen |
|---|---|---|
| Zonder poreuze tegels | Cementbasis met harsveredeling | Betere hechting, hogere chemicaliënbestendigheid |
| Zeer poreuze tegels | Harsveredelde voegmortel | Betere waterbestendigheid, minder krimp |
tags: #omnicol #voegmiddel #manhattan