Kosten tuin tegels laten leggen in Friesland: overzicht, prijzen en werkwijze

Wilt u uw tuin laten bestraten? Of wilt u een poging wagen om het straatwerk zelf aan te leggen? Dan wilt u ook graag weten wat de kosten hiervan zullen zijn. Bij hoveniersbedrijf de Hovenier-Gigant vind u alle informatie over de kosten van het bestraten van uw tuin. U wilt een strak betegelde voor- of achtertuin bij uw nieuwbouw of bestaande woning zodat u nauwelijks tot geen onderhoud meer heeft? Dat kan. Op deze pagina vindt u alles over een volledige nieuwe tuinbestrating, de kosten per m2 en de werkwijze voor het laten bestraten van uw oude of nieuwe tuin.

Welke materialen komen vaak voor bij tuinbestrating?

Bestraten of herbestraten van uw oprit, terras, of tuin kan met verschillende materialen. De meest voorkomende materialen die gebruikt worden bij een tuinbestrating of herbestrating zijn:

  • Grindtegels
  • Klinkers
  • Betontegels
  • Keramische tegels aanleg

Kosten: wat kost het bestraten van je tuin?

Wilt u uw tuin bestraten? Dan kost dit gemiddeld genomen rond de €40 per m2. Dit bedrag is inclusief de bestrating en de aanleg door de stratenmaker. De kosten heeft u grotendeels zelf in de hand. Dit komt omdat u de keuze heeft om dure tegels of goedkope tegels te laten aanleggen. Leest u hieronder ons kostenoverzicht van de gemiddelde prijzen per soort van het bestraten van uw tuin.

Soort productGemiddelde prijzen
Stenenbestrating€14 tot €60 per m2
Grind/ Split als bestrating€9 tot €10 per m2
Klinkers€12 tot €18 per m2
Ophogen tuin€5 tot €12 per m3
Opsluitbanden€5 tot €9 per meter

De ondergrond is eveneens van groot belang. Zo kan de bestrating in cement gelegd worden maar ook op vlak opvulzand. Of het nu gaat om een klein stukje of een grote tuin, de Hovenier-Gigant is de partij als u redelijk goedkoop uit wilt zijn. Hieronder vindt u een overzicht van de overige kosten per m2 en per m3.

Gemiddelde prijzen
Stratenmaker€25 - €35 per uur
Bestraten€15 - €55 per m2
Ophoog- en zand€40 - €60 per 1 m3
Opsluitbanden€2 - €4 per meter

Deze bedragen zijn gebaseerd op een tuinbestrating van circa 30 m2. Voor exacte kosten kunt u een vrijblijvende offerte aanvragen. Het is verstandig offertes van meerdere hoveniersbedrijven te vergelijken om prijzen en voorwaarden naast elkaar te zetten.

Wat bepaalt de prijs van de tuinbestrating?

Er zijn meerdere factoren die de totale prijs beïnvloeden. Een paar belangrijke elementen:

  • Soort tegel of materiaal (beton, gebakken klinker, natuursteen, keramisch)
  • Legverband en legpatroon (recht, visgraat, wildverband, cirkels, mozaïek)
  • Ondergrond en voorbereidende arbeid (verwijderen oude bestrating, egaliseren, ophogen, zandbed)
  • Optionele extra's zoals opsluitbanden, drainage, anti-worteldoek of onkruidwerend voegzand
  • Oppervlakte en snijwerk (kleine tegels vragen meer snijwerk)

Betontegels zijn doorgaans goedkoper, terwijl natuursteen een duurdere maar luxe optie biedt. Waaltjes/ klinkers geven een authentieke uitstraling maar kunnen meer arbeid vereisen, wat de prijs kan verhogen. Houttegels bieden een warme sfeer maar hebben andere onderhoudsbehoeften.

Herbestrating van oud straatwerk

Als uw huidige oude bestrating verzakt is, kan herbestrating een oplossing zijn. De kosten per vierkante meter of per uur variëren afhankelijk van wat er precies moet gebeuren: verwijdering van oude tegels, ophogen van de tuin, plaatsen van opsluitbanden, en opnieuw leggen van tegels. Hieronder een beknopt overzicht:

OnderdeelPrijs
Tuintegels aanleggen€12 - €55 per m2
Kosten stratenmaker€10 - € per m2 (of €25 - € per uur)
Verwijderen oude tegels€15 per m2
Afvoeren oude tegels€20 - €35 per uur
Ophoging en zand€40 - €50 per m3

Welke keuzes de prijs bepalen? Leegmaken van de tuin, soort tegels, ophogen van de tuin, en de mate van snijwerk bij het leggen. Een eenvoudige volstaat meestal met lagere kosten, terwijl sierbestrating of bijzondere patronen de prijs verhogen. De kosten hangen bovendien af van oppervlakte en complexiteit van het legverband.

Welke keuzes bepalen de prijs van sierbestrating?

Als u sierbestrating wilt, bestaan er meerdere legverbanden en materialen met verschillende prijzen. Enkele voorbeelden van tegels en hun prijsindicaties per m2:

  • Betonnen tuintegels: €10 - €25
  • Gebakken tuintegels: €15 - €35
  • Natuursteen tuintegels: €25 - €45

Extra benodigdheden zoals ophoog- en voegzand (€30 - €50 per big bag) en opsluitbanden (€2 - €4 per meter) verhogen de totaalprijs. Ook drainage kan aanzienlijk bijdragen (1.000 - 1.500 euro).

Voor een eenvoudige situatie of als u een beperkt budget hebt, kan grind een economisch alternatief zijn. Grind legt u met grindplaten en geeft een nette afwerking tegen lagere kosten. Gemiddelde kosten voor grindbestrating zijn circa €10 per m2 minder dan traditionele bestrating.

Stappenplan: zelf aanleggen of liever uitbesteden?

Wilt u de uitdaging aangaan om zelf uw voor- of achtertuin te bestraten? Volg dan dit korte stappenplan en gebruik het als leidraad:

  1. Tuinschets maken: bepaal waar de tegels komen en welk verband u wilt aanhouden.
  2. Kiezen voor juiste tuinbestrating: budget, smaak, en soort materiaal bepalen.
  3. Begin met uitgraven, zandbed aanleggen en egaliseren; plaats opsluitbanden.
  4. Tegels leggen van buiten naar binnen, in het gekozen patroon, met kleine voegen voor uitzetting.
  5. Voegen invullen met voegzand of polymeerzand en aantrillen waar nodig.
  6. Inwatering: zacht sprayen van het zand, eerste droogtijd controleren en eventueel laatste injectie.

Een professioneel bedrijf inschakelen biedt voordelen: deskundigheid, efficiënte uitvoering, en advies over materialen en ontwerpen. Een stratenmaker hanteert een systematisch proces en zorgt voor een duurzaam en stijlvol resultaat. In Friesland kunt u terecht bij gespecialiseerde bedrijven zoals H.W. Mollema of regionale stratenmakers, die ook ontwerp en nazorg kunnen bieden.

Onderhoud en duurzaamheid

Een betegelde tuin vergt relatief weinig onderhoud. Regelmatig vegen en schoonhouden van de voegen helpt ontstopping en onkruidgroei voorkomen. Impregneren kan de duurzaamheid verhogen: tegels nemen minder vocht op en mos of alg hechten minder gemakkelijk. Welk materiaal u ook kiest, onderhoud draagt bij aan de levensduur van de bestrating.

Infographic: Overzicht van tegelsoorten en prijsrange per m2

Praktische tips bij Friesland-specifieke keuzes

Bij het kiezen van een bestrating in Friesland zijn lokale weersomstandigheden en beschikbaarheid van materialen relevant. Koppelstones en betonbestrating zijn populaire opties voor een strakke, onderhoudsarme tuin. Natuursteen geeft een luxe uitstraling maar is duurder en vraagt meer onderhoud.

Kaart van Friesland met regio’s waar hoveniers actief zijn

Vraag altijd een offerte op maat aan bij meerdere hoveniers zodat u prijzen en voorwaarden kunt vergelijken. Let op: de uiteindelijke prijs kan variëren door complexiteit van het legverband, oppervlakte, en bijkomende opties zoals drainage of anti-worteldoek.

Bestrating aanleggen | Tuin | How to met GAMMA

Een goede aanpak in Friesland is het combineren van een strak ontwerp met functionele drainage en een stabiele ondergrond. Of u nu kiest voor beton- of natuursteen tegels, of grind als budgetoptie gebruikt: een vakman kan precies aangeven wat op uw perceel mogelijk is en welke kosten u kunt verwachten.

Samenvatting van hoofdpunten

  • Gemiddelde kosten: rond de €40 per m2 voor complete tuinbestrating; varieert met materiaal en legpatroon.
  • Materialen: betontegels, klinkers, natuursteen, keramische tegels, grind of split.
  • Arbeidskosten: vaak per uur (€25 - €60) of per m2 (variërend door complexiteit).
  • Ondergrond en ophoging: vaak noodzakelijk voor stabiliteit en duurzaamheid.
  • Herbestrating: kosten afhankelijk van oud materiaal verwijderen, ophogen, en opnieuw leggen.
  • Onderhoud en impregneren: verlengt levensduur en houdt bestrating fris.

tags: #tuin #tegels #laten #leggen #friesland