Met de aansluiting van IKEA Heerlen zet het internationale retailbedrijf een volgende stap in haar ambitie om in 2030 al haar winkels wereldwijd te laten functioneren op hernieuwbare warmte en koeling. In Heerlen gebeurt dat via het 5e generatie warmte- en koudenet van Mijnwater.
Maron van der Krieken, Country Sustainability Manager IKEA Nederland: “De energietransitie staat bij ons hoog op de agenda. Tegelijkertijd vraagt de uitvoering per vestiging om maatwerk. We hebben te maken met uitdagingen zoals netcongestie, waardoor we actief op zoek moeten naar slimme, alternatieve oplossingen. Juist daarom zijn we trots op onze samenwerking met Mijnwater: een lokale partner die de infrastructuur van een voormalig fossiele industrie nu inzet voor duurzame doeleinden, waardoor we IKEA Heerlen van het gas kunnen koppelen.”
Ria Doedel, Directeur Mijnwater: “Ik ben verheugd dat we samen met IKEA Heerlen nu concreet de voorbereidingen treffen voor een aansluiting op Mijnwater. Hiermee komen we weer een stap dichter bij het realiseren van onze missie; Parkstad duurzaam en omgevingsvriendelijk voorzien van warmte en koude. Het vereist lef en verantwoordelijkheidsgevoel om een voorloper te zijn in de energietransitie. IKEA pakt door en inspireert daarmee ook andere bedrijven in Parkstad en de rest van Nederland.”
Naar het persbericht en voortgang van de verbinding
De voorbereidende werkzaamheden voor de aansluiting zijn in volle gang. IKEA realiseert momenteel de energiecentrale voor het winkelpand en ook Mijnwater treft de voorzieningen die nodig zijn voor de aansluiting, zoals het aanleggen van leidingen en het realiseren van uitwisselstations. Naar het interview met Maron van der Krieken van IKEA, Ria Doedel van Mijnwater en Maron van der Krieken van IKEA.
Uitbreiding van het Mijnwater-netwerk en Masterplan
De aansluiting van IKEA Heerlen onderstreept de ontwikkeling van het Mijnwater-netwerk in Heerlen, dat momenteel verder wordt uitgebreid op basis van het zogeheten Masterplan. Na ingebruikname van de derde warmtebron en de uitbreiding van het hoofdleidingnet in Heerlen in 2024, werkt Mijnwater aan de voorbereidingen voor:
- de aanleg van een vierde warmtebron aan de Terhoevenderweg
- een nieuwe clusterinstallatie in Heerlen-Centrum
- een nieuw tracé van het hoofdleidingnet in Heerlen-Centrum
Daarnaast bereidt Mijnwater de uitbreiding van het netwerk in Kerkrade voor, met als ambitie om daar vanaf 2027 ook duurzame warmte en koude te leveren aan woningen en bedrijven.
Steun uit nationale en Europese regelingen
Voor de verdere uitrol van het netwerk in Heerlen wordt Mijnwater ondersteund vanuit zowel nationale als Europese regelingen. Zo is aan Mijnwater een subsidie toegekend vanuit het Europese Just Transition Mechanism (JTM), bedoeld om regio’s te ondersteunen in de overgang naar een klimaatneutrale economie. Deze subsidie draagt bij aan de uitbreiding van het duurzame warmte- en koudenet in Heerlen en helpt om nieuwe aansluitingen mogelijk te maken die zonder deze steun moeilijker realiseerbaar zouden zijn.
Mijnwater heeft daarnaast subsidie ontvangen vanuit het Versnellingsprogramma Lage Temperatuur Geothermie, een landelijke regeling die gericht is op het versnellen van duurzame warmteprojecten op basis van geothermie.
Bijdrage aan de regionale energietransitie
Met een groeiend aantal aangesloten woningen, bedrijven en maatschappelijk vastgoed draagt Mijnwater bij aan de verduurzaming van de gebouwde omgeving in Parkstad. De opening van IKEA op de Woonboulevard in 1994 was een belangrijk moment voor Heerlen en de regio. Vanaf het begin trok de winkel veel bezoekers. IKEA, bekend om zijn betaalbare en stijlvolle meubels, bracht direct een nieuwe dynamiek naar het winkelgebied. Door latere uitbreidingen verhuisde het oorspronkelijke tuincentrum, waardoor samen met KFC en later BijStox het tweede plein van Woonboulevard Heerlen ontstond. Dit zorgde voor een verdere groei en versterking van de boulevard als dé woonwinkelbestemming in de regio.
De komst van deze grote winkelketen trok niet alleen lokale bewoners, maar ook bezoekers uit omliggende steden en dorpen. Met een uitgebreid aanbod van meubelen en woonaccessoires en het handige zelfbedieningsconcept zorgde IKEA voor een unieke winkelervaring. De opening markeerde het begin van de transformatie van Woonboulevard Heerlen tot een van de belangrijkste winkelbestemmingen voor iedereen die bezig was met het inrichten van hun huis.
Het Zweedse woonwarenhuis heropende afgelopen week zijn vestiging in het Zuid-Limburgse Heerlen. De winkel is nu één van de grootste wereldwijd. De herinrichting en uitbreiding van het filiaal in Heerlen nam twee jaar in beslag. Het winkeloppervlak werd verdubbeld tot 37 duizend vierkante meter. De winkel is de grootste van de Benelux en één van de grootste IKEA-vestigingen ter wereld. Patrice Dreano, filiaalmanager, benadrukt dat de vestiging een sterke Euregionale uitstraling heeft: bezoekers uit Duitsland en België vormen belangrijke delen van het klantenbestand.
IKEA Heerlen gaat van 6 mei tot en met 6 juli verbouwen. Het winkelgebied op de begane grond van 6.500 vierkante meter wordt compleet vernieuwd en het assortiment is de afgelopen jaren flink uitgebreid. Op de vernieuwde accessoire-afdeling komen speciale plekken die bezoekers inspireren voor een betaalbaar duurzaam leven thuis.
Fases en bezoekerservaring tijdens de verbouwing
IKEA Heerlen probeert de overlast van de verbouwing voor bezoekers te minimaliseren door in fases te verbouwen. Klanten kunnen tijdens de verbouwing blijven winkelen; alle afdelingen zijn bereikbaar, mogelijk is een bepaalde afdeling tijdelijk op een andere plek te vinden. Het streven is om 7 juli een volledig nieuwe accessoire-afdeling te hebben. De voltooiing van de verbouwing zal feestelijk gevierd worden met medewerkers en klanten. Houd de site IKEA.nl/Heerlen in de gaten voor meer informatie over de verbouwing en activiteiten.
Duurzaam leven thuis en maatschappelijke betrokkenheid
Dagelijks duurzaam leven thuis: IKEA Heerlen wil bezoekers nog meer inspireren en helpen om op een gemakkelijke en betaalbare manier thuis duurzamer te leven. Een groot aantal producten in het assortiment helpt om energie en water te besparen en minder afval te produceren. Op de vernieuwde accessoire-afdeling worden deze producten extra uitgelicht.
Goede buur IKEA: Het Zweedse woonwarenhuis focust niet alleen op duurzame producten, maar ook op de rol binnen de lokale gemeenschap. IKEA Heerlen draagt graag haar steentje bij aan de directe omgeving. Op zowel grote als kleine schaal.

Zo heeft Natuurmonumenten in april twee mierentunnels aangelegd op de Brunssumerheide met de opbrengst van de jaarlijkse kerstbomenactie. Zodra de verbouwing van de winkel is afgerond zal tevens het sociale jaarverslag worden gelanceerd met een terugblik op alle sociale projecten van 2017 en begin 2018. IKEA Heerlen draait de gaskraan dicht en gaat volledig over op 100% hernieuwbare energie. De vestiging wordt aangesloten op een duurzaam systeem van Mijnwater, waarbij onder andere oude mijngangen worden ingezet als warmte- en koudebronnen. De voormalige mijngangen fungeren ook als ondergrondse thermische buffers. Het doel om alle IKEA gebouwen en activiteiten in Nederland volledig op groene stroom te laten draaien is inmiddels bereikt. Mijnwater gebruikt grondwater uit bronnen in de voormalige mijnen in Limburg voor verwarming en verkoeling van gebouwen. Hiervoor is een slim uitwisselingsnetwerk ontwikkeld, waarbij de verschillende gebruikers onderling warmte en koude kunnen overdragen. Hierdoor blijven vraag en aanbod zo goed als mogelijk in balans. Dat lukt niet altijd, onder andere omdat in de zomer de vraag naar koude groter is en in de winter de vraag naar warmte.
Maron van der Krieken: “De energietransitie staat bij ons hoog op de agenda. Tegelijkertijd vraagt de uitvoering per vestiging om maatwerk. We hebben te maken met uitdagingen zoals netcongestie, waardoor we actief op zoek moeten naar slimme, alternatieve oplossingen. IKEA Heerlen is na IKEA Hengelo en Breda de derde Nederlandse vestiging met een aardgasaansluiting die overgaat op volledig hernieuwbare energie. Er zijn ook IKEA-vestigingen die al vanaf het begin verwarmd en gekoeld worden zonder aardgas. De verwarming en koeling van IKEA Duiven, Barendrecht en Utrecht wordt bijvoorbeeld gereguleerd door middel van een aansluiting op een warmtenet. De overige Nederlandse IKEA-vestigingen willen ook de overstap maken van aardgas naar hernieuwbare energie. In grote delen van Nederland is het elektriciteitsnet echter overbelast door de snelgroeiende vraag naar elektriciteit. Daarom zoekt IKEA ook naar alternatieven, zoals de warmte- en koudelevering door Mijnwater in Heerlen en de ondergrondse opslag van warmte en kou in Breda.
Samenvatting van de belangrijkste punten
- Overgang naar volledig hernieuwbare energie voor IKEA Heerlen via Mijnwater-netwerk.
- Uitbreiding van het Mijnwater-netwerk met meerdere warmtebronnen en hoofdleidingen in Heerlen-Centrum en Kerkrade.
- Steun vanuit Europese (JTM) en nationale regelingen voor uitbreiding.
- Langdurige samenwerking met lokale partners en maatschappelijke betrokkenheid.
- Bezoekerservaring tijdens verbouwing blijft grotendeels intact via fasering.

tags: #verbouwing #ikea #heerlen