Verbouwd door Vlijt en Volharding: geschiedenis, betekenis en toekomstperspectieven van een Vlaamse muziekvereniging

HEUMEN - Muziekvereniging Vlijt en Volharding, opgericht in 1894, vierde afgelopen jaar haar 130 jaar bestaan. Het concert werd vormgegeven met optredens van het gehele orkest, het opleidingsorkest, aparte optredens van een klein ensemble (koper en saxen) en een drietal nummers samen met zangeres Sam van Haren. Het opleidingsorkest speelde de kerstnummers, die zij ook onlangs op de kerstmarkt in Malden hebben gespeeld en lieten daarmee horen dat het orkest (net als het grote orkest van Vlijt en Volharding onder leiding van Marjolijn van der Lee) weer veel vorderingen heeft gemaakt.

Muziekvereniging Vlijt en volharding kijkt weer vooruit naar een nieuw jaar. Wat dit gaat brengen is nog niet geheel duidelijk. Er zijn plannen om iets muzikaals te organiseren op 5 mei (herdenking 80 jaar bevrijding). Verder vooruitkijken gaat binnenkort gebeuren. “Wel maakt de vereniging zich, als gevolg van de in de afgelopen jaren sterk gedaalde financiering (subsidie) van de gemeente, zorgen over het financieel plaatje van de vereniging. Vandaar ook de dank aan het publiek wat op het jubileumconcert gebruik heeft gemaakt van de QR-code om ons financieel te ondersteunen.

We wijzen u dan ook alvast om onze jaarlijkse oud ijzer actie op zaterdag 12 april. Het voorseizoen 2025 loopt op zijn eind. Vanaf 1 juli stoppen de muzieklessen bij onze vereniging en de verschillende onderdelen van Vlijt en Volharding Alphen beginnen aan hun laatste repetities en optredens voor het zomerreces. Na de vakantie staat alles bij de hele vereniging in het teken van CRESCENDO; hét belevingsconcert in het weekend van 4-5 oktober 2025.

Voorjaar 2025: activiteiten en ontwikkelingen

Een voorjaar dat weer snel voorbij is gegaan met diverse activiteiten. De Twirldansgroep deed succesvol mee aan wedstrijden, Bandtime en opleidingsorkest kenden o.a. het carnavalsconcert bij De Hoogt en de picknick rondgang door Alphen. De harmonie opende met Alphen Proost en startte met de muzikale voorbereidingen voor CRESCENDO 4-5 oktober a.s. Zij verzorgde een try-out concert met Cecilia Princenhage. Het dauwtrappen in Ulicoten was een leuke happening. Onze slagwerkers laten zich zaterdagavond 14 juni horen en zien in hun concert “GESTEMD”.

Afsluiting voorjaar: Zaterdagavond 14 juni is het klank en kleur concert “GESTEMD” van de Slagwerkgroep m.m.v. Slagtime. Een optreden met veel melodisch slagwerk met verrassende elementen zoals zij dat kunnen. Alles o.l.v. dirigent Geert-Jan van Hest. 20.00 uur in C.C. Den Heuvel. Zondag 22 juni verzorgen Bandtime en het opleidingsorkest o.l.v. dirigent Djuri den Tuinder hun laatste optreden voor de zomervakantie. Zij doen dit bij Happy, Stationstraat 57 in Alphen. Om 11.00 uur start hun programma waarbij ook enkele voorspeel momenten van individuele leerlingen en muzikanten.

Tot slot: jaarlijkse activiteiten en samenwerking

Tot slot als laatste activiteit van V.& V. hebben we de boekenmarkt zondag 6 juli a.s. bij Alphen aan de Mart. Voor de 2de keer organiseren we deze tweejaarlijkse activiteit aan de Raadhuisstraat in Alphen. Duizenden, gesorteerde boeken worden aangeboden voor een mooi prijsje. Zo kunt u de zomerperiode gezellig doorkomen met de leesmomenten in de tuin, op het terras of op vakantie. Ook kunt alvast een voorraad aanleggen voor de winterperiode en dan lekker lezen bij de open haard, de kachel, in de leeshoek. Zondag 6 juli a.s.

We werken regelmatig samen met de kinderen van de basisschool. Ons orkest heeft een kleine maar volledige bezetting bestaande uit koperblaasinstrumenten en houtblaasinstrumenten. Vlijt en Volharding probeert in zijn repertoirekeus zo veelzijdig mogelijk te zijn. We laten ons graag horen, bekijk onze agenda of neem contact met ons op. We werken ook graag samen met andere muziekverenigingen uit de regio. Op 8 maart 2026 organiseerden we met veel succes, voor de tweede keer een play-in voor jonge hafabra muzikanten.

Historische wortels en identiteit van de vereniging

2021 is een bijzonder jaar voor Muziekvereniging Vlijt en Volharding uit Oost-Souburg. Op 8 augustus is het namelijk precies 100 jaar geleden dat de vereniging werd opgericht. De eerste opvoering was pas drie jaar later, in 1924. Inmiddels heeft de vereniging meer dan honderd leden en is ze springlevend. Vlijt en Volharding bestaat 100 jaar: springlevend omdat de vereniging naast een fanfare ook een jeugdorkest en drumband heeft, die voornamelijk uit jongeren bestaan. Elmira Rijk (17) is meer dan 10 jaar lid van Vlijt en Volharding. Ze is begonnen op een blokfluit, maar speelt inmiddels trompet. Ze heeft ook al besloten ze gewoon lid blijft wanneer ze volgend jaar gaat studeren.

“Wat wij doen is heel hard werken en veel repeteren, want we gaan voor kwaliteit,” zegt dirigent Albert-John Vervorst. Volgens hem klopt het beeld dat veel mensen hebben van een fanfare niet. “Een fanfare wordt vaak vergeleken met een aantal muzikanten die in een raar kostuum door een stad of dorp marcheren, op een toeter blazen en op een trommel slaan. Maar dat is geen goed beeld. Spelen bij een fanfare of orkest is juist wel heel cool.”

“Jongeren zeggen dat ze het zo druk hebben en dat het spelen bij een fanfare niet echt cool is. Maar ik deel die mening niet,” vervolgt Vervorst. “En gelukkig vinden alle jeugdleden die hier spelen dat ook.”

Milan Wisse is het jongste lid en houdt zich voornamelijk bezig met slagwerk. Voor hem was het een logische keuze dat hij lid werd van de vereniging. “Mijn ouders bespelen ook allebei een instrument en zijn ook al jaren lid, dus het is een beetje met de paplepel ingegoten.” Hij vindt een fanfare niet saai. “Het is juist ontzettend leuk om samen muziek te maken. We treden ook regelmatig op en het is onderling altijd erg gezellig.”

Kijk hier mee bij een repetitie van Van Vlijt en Volharding: Vlijt en Volharding bestaat 100 jaar. Door corona heeft het bestuur alle festiviteiten die begin dit jaar gepland stonden moeten uitstellen. Maar op 11 september is het dan toch zover, dan heffen ze het glas en wordt er geproost op het 100-jarig jubileum. Ook vindt er ’s middags een mars plaats door het dorp. Eind dit jaar volgt er dan nog een galaconcert, waarbij ook oud-leden hun opwachting maken. Het wordt een concert in de jaren twintig stijl. Er wordt teruggeblikt op de vorige eeuw, maar ook wordt vooruitgekeken naar de toekomst.

Voor volgend jaar heeft de Souburgse muziekvereniging ook iets om naar uit te kijken. In de zomer van 2022 keren de Vikingen namelijk voor even terug naar Oost-Souburg. Tijdens een groots muzikaal spektakel op de Karolingenburg in Oost-Souburg wordt er een hevige strijd geleverd om Souburg tegen deze barbaarse indringers te beschermen. Met medewerking van een verteller en zandtekenaar Gerrie Hondius, begeleidt Vlijt en Volharding de strijd tegen deze indringers.

Monumenten, wederopbouw en erfgoed

Monumenten zijn panden met een bijzondere waarde. Daarom moeten we ze beschermen. Na de Tweede Wereldoorlog was er in Nederland een grote woningnood. Tijdens de wederopbouwperiode (1940-1965) werden ongeveer 2,5 miljoen bouwwerken neergezet. Deze periode kenmerkt zich door vernieuwende architectuur met nadruk op licht, lucht en zon, en het gebruik van nieuwe materialen zoals beton, kunststeen en prefab elementen. De wederopbouw houdt niet alleen de herbouw van verwoeste gebouwen in, maar ook nieuwe gebouwtypen zoals bejaardenhuizen, warenhuizen en kerken.

Veel gebouwen uit deze periode zijn economisch afgeschreven en verouderd. Hoewel aanpassingen vaak mogelijk zijn, wordt er regelmatig gekozen voor sloop en vervangende nieuwbouw. Sint Bavo kerk in Angeren is een voorbeeld. Er is stijgende waardering voor de architectuur en stedenbouw uit de wederopbouwjaren. Lingewaard werd zwaar getroffen tijdens de Tweede Wereldoorlog, vooral in 1944 toen het in de frontlinie lag. Bijna alle kernen moesten opnieuw opgebouwd worden. Dat maakt de wederopbouwperiode belangrijk voor de identiteit van de gemeente.

In 2005 leidde een inventarisatie in Gendt tot de aanwijzing van twee naoorlogse wijken als gemeentelijk monument. Daarna werd een quickscan gedaan voor andere kernen van Lingewaard. In 2022 startte het Gelders Genootschap met het beschrijven van monumentwaardige panden in Angeren, Doornenburg en Haalderen. Deze beschrijvingen worden besproken in de Commissie Omgevingskwaliteit. Daarna neemt het college van burgemeester en wethouders een besluit over de monumentaanwijzing. De beschrijvingen van wederopbouwpanden in Bemmel en Huissen worden geactualiseerd en volgen hetzelfde traject van monumentaanwijzing als in Angeren, Doornenburg en Haalderen. Met deze aanpak behoudt de gemeente Lingewaard het waardevolle erfgoed van de wederopbouw en versterkt de identiteit van de gemeente.

Met vragen kunt u terecht bij Maud Wigink, beleidsmedewerker team Ruimtelijk Beleid.

Infografiek: geschiedenis van Muziekvereniging Vlijt en Volharding en belangrijke jaartallen

Statistische en data-informatie

De tekst bevat diverse operationele en organisatorische gegevens zoals data van evenementen, repetities en optredens, maar ook historische feiten over oprichting en jubileums. Een tabel met kerndata kan dit overzicht versterken:

OnderdeelVoorjaarsactiviteitenZomer/HerfstJubiläum
OpleidingsorkestKerstdiensten, carnavalsconcertLaatste voorspeelmomentenHerdenking 100 jaar
SlagwerkGESTEMD ConcertConcerten met SlagwerkgroepGalaconcert en terugblik
Algemene activiteitenOud ijzeractieBoekenmarktMars door dorp

tags: #verbouwing #vlijt #en #volharding