De funderingdoorvoer is een kant-en-klare oplossing die is ontworpen om uniformiteit te creëren in de bouw. Dit systeem zorgt ervoor dat doorvoerbochten op een stabiele en correcte manier door de fundering worden geleid. Een aanzienlijk voordeel van deze gestandaardiseerde doorvoeren is dat ze voldoen aan alle vereisten van de nutsbedrijven en het bouwbesluit. Tevens voldoet de box aan de NEN 2768 en de IWUN richtlijnen.
Standaard is de funderingsdoorvoer geschikt voor funderingen met een breedte van 400 mm of smaller. Indien nodig kan deze worden ingekort. Voor maatwerkoplossingen die smaller zijn dan de standaardmaat, of voor bredere funderingen, geldt een meerprijs van € 10,00 inclusief BTW.

Aspecten van Afvoerleidingen en Funderingen
Bij de aanleg van afvoerleidingen onder funderingen, met name in situaties zoals een woning op palen op leemgrond, is het cruciaal om de correcte afschot naar het gemeentelijk riool te waarborgen. Dit vereist nauwkeurige planning en metingen, zelfs als de bovenkant van de fundering op straatniveau ligt.
Hoewel de vorstgrens in Nederland vaak rond de 1,5 meter ligt, is voor riolering diep genoeg aanleggen niet altijd noodzakelijk. Een diepte van 40 cm kan al volstaan, aangezien de temperatuur in een rioolbuis doorgaans stabieler is dan in de omringende grond. Dit geldt met name wanneer de afvoer niet direct op het gemeentelijk riool is aangesloten, maar uitkomt in een septische put.
Oplossingen voor Afvoer en Vorstbescherming
Indien er zorgen zijn over vorst, kan gekozen worden voor PE afvoerbuizen. Deze zijn bestand tegen temperaturen tot -30°C, alhoewel sommigen dit als overkill beschouwen voor ondergrondse toepassingen.
Het is belangrijk om de riolering zo hoog mogelijk onder de funderingsplaat te plaatsen, mits er voldoende afschot is om zonder pomp te kunnen afwateren. Als dit niet mogelijk is, moet een alternatieve oplossing worden overwogen. Het is raadzaam om de buizen op minimaal 35 cm diepte te leggen.
Technieken voor PVC Buizen
PVC buizen en hulpstukken die gelijmd zijn, kunnen niet gedemonteerd worden zonder onherstelbare schade. Om een PVC buis recht af te zagen, kan gebruik worden gemaakt van een mal of door een lijn rondom de buis te tekenen.
Voordat een PVC buis gelijmd kan worden, dient deze gereinigd en ontvet te worden. Hiervoor zijn speciale reinigers en ontvetters verkrijgbaar. Breng de reiniger aan op een doek en ga hiermee over de buis of het hulpstuk.
Verbindingen en Specifieke Toepassingen
Voor het verbinden van een gresbuis met een PVC buis zijn speciale PVC overgangsstukken (gres naar PVC) beschikbaar. Door een tokrolring om de gresbuis te schuiven en vervolgens het PVC overgangsstuk te verwarmen, ontstaat een waterdichte aansluiting. Door de verwarming krimpt de PVC mof om de tokrolring.
Gresbuizen hebben doorgaans een andere diameter dan PVC buizen. Na het afzagen van de buis op de juiste lengte en het ontbramen van het uiteinde, wordt de lijm snel en gelijkmatig op beide lijmvlakken aangebracht. Vervolgens worden de PVC buis en het hulpstuk verbonden en overtollige lijm verwijderd.

Eisen aan Rioolbuizen en Diameters
Een rioolbuis in een rioolsysteem moet niet ontlucht, maar belucht worden. Onvoldoende beluchting kan leiden tot onderdruk in de buis tijdens het doorspoelen, wat de functionaliteit van bijvoorbeeld een toilet kan beïnvloeden.
De diameter van een rioolbuis wordt bepaald door de hoeveelheid af te voeren water. Een afvoer van een wastafel vereist doorgaans een kleinere diameter (bijvoorbeeld 50 mm) dan de afvoer van een toilet (doorgaans 110 mm).
Hoewel een rioolbuis ontworpen is voor drukloze afvoer, zijn er ook PVC drukbuizen en hulpstukken verkrijgbaar. Een hemelwaterafvoerbuis, die aan de muur wordt bevestigd en geen verkeersbelasting ondervindt, heeft een kleinere wanddikte nodig dan een rioolbuis die onder de grond ligt.
Rioleringsplannen en Toezichtputjes
Bij het ontwerpen van een rioleringssysteem is het van belang dat de toezichtputjes op de juiste manier geplaatst worden. Een ideale plaatsing is zodanig dat één toevoerbuis onderaan recht tegenover en op dezelfde hoogte als de afvoerbuis binnenkomt.
Voor de aansluiting op de straatriolering, met name wanneer er een regenput aanwezig is, wordt geadviseerd om eerst een sifonput en daarna een keerklep te plaatsen. Dit voorkomt dat rioolgeur vanuit de straatriolering in de regenput en vervolgens in de regenafvoerbuizen terechtkomt.
Indien er een kelder wordt voorzien, kan de aanleg van afvoerbuizen plaatsvinden nadat de ruwbouw gereed is. Bij bouw zonder kelder moeten de afvoerbuizen onder het betondek worden gelegd, op alle plaatsen waar in de toekomst voorzieningen gepland zijn. Een rioleringsplan specificeert doorgaans de exacte diepte en plaatsing van deze buizen.

Het correct berekenen van de benodigde diepte van de buizen is essentieel en kan soms complex zijn. Het wordt aangeraden om hierbij hulp te zoeken van ervaren professionals. De kosten voor de aanleg van buizen onder het betondek kunnen aanzienlijk zijn en vereisen een specifieke offerte voor een accurate budgetbepaling.