Incident op dakstation Lelystad Centrum en betreden dak Noord in Amsterdam: een overzicht van gebeurtenissen, betrokken partijen en inzet van hulpdiensten

Een verwarde, boze man is zaterdagmiddag rond 15:00 uur in het dak van station Lelystad Centrum geklommen. Het volledige station is ontruimd vanwege de veiligheid. Volgens een woordvoerder van ProRail gooide de persoon buizen naar beneden. Het treinverkeer is stilgelegd. Er kwam veel politie en brandweer naar het station. Volgens een politiewoordvoerder was de man erg boos. Een speciaal hoogtereddingsteam van de brandweer kwam ter plaatse met een luchtkussen, voor het geval de man naar beneden zou vallen. Ook gingen er onderhandelaars naar het station om de man naar beneden te krijgen en was ambulancepersoneel uit voorzorg aanwezig. De man is bij perron 4 omhoog geklommen, zegt de woordvoerder van ProRail. De man klom in deze rode, stalen dakconstructie van het station: Archieffoto. Op video's die door een getuige gedeeld zijn op social media platform X, is te zien en te horen dat de man in de rode dakconstructie boven de perrons staat. Dit is precies boven het 'gat' waar je naar beneden kunt kijken in de stationshal. De man trapt tegen de buizen aan en schreeuwt naar omstanders. Ook is te zien dat de man zijn bovenkleding uittrok. Het is nog niet bekend waarom de man zo boos was en in het dak klom. Inmiddels is de man naar beneden gekomen en door de politie gearresteerd. Het treinverkeer wordt om 16.15 uur weer opgestart.

Meerdere incidenten op verschillende stations in korte tijd

NOS meldde: zondag 12 januari 2025, 22:31 (aangepast 23:03) dat in Amsterdam een man op het metrostation Noord geklommen was nadat hij had geprobeerd te vluchten van de politie. Een politiewoordvoerder bevestigt berichtgeving van AT5. De man is inmiddels aangehouden. Eerder op de avond reed de man door het centrum van de stad, waar hij bij agenten opviel vanwege asociaal rijgedrag. Ze probeerden hem staande te houden met een stopteken, maar hij reed door. Het leidde tot een achtervolging, die eindigde toen de verdachte tegen een andere auto botste. De man sprong uit zijn auto en klom op het dak van het metrostation. Daar zat hij tot ongeveer 22.50 uur. Het station en de omgeving werden afgezet en het metroverkeer van en naar station Noord lag enige tijd stil. Of de man gewond is geraakt door de botsing is onbekend.

Daarna volgde een tweede verslaggeving: door Redactie op 12 januari 2025, 23:41 uur bracht Amsterdamse berichtgeving naar buiten over een man die zich zondagavond urenlang verschanst op het dak van metrostation Noord na een kilometerslange politieachtervolging. Agenten gaven de man rond 20:15 uur op de Rozengracht in het centrum een stopteken wegens asociaal rijgedrag. Hij trok zich daar niets van aan en ging ervandoor. Een achtervolging dwars door de binnenstad volgde, waarna de man op de Nieuwe Leeuwarderweg in Noord op een andere auto crashte. Daarbij raakte niemand gewond. Vervolgens vluchtte hij te voet en klom hij op het dak van het metrostation. De politie rukte met meerdere eenheden uit, zette station Noord en de omgeving ruim af, en ging met de man in gesprek. Hierdoor was het metroverkeer van en naar station Noord tijdelijk gestremd.

Inzet van hulpdiensten en stappen in het openbaar belang

In Lelystad werd de inzet van verschillende hulpdiensten duidelijk: een hoogtereddingsteam van de brandweer met een luchtkussen werd ingezet voor het geval de man naar beneden zou vallen. Tegelijkertijd gingen onderhandelaars naar het station en waren ambulancepersoneel uit voorzorg aanwezig. De man werd uiteindelijk naar beneden gehaald en door de politie gearresteerd. Het treinverkeer werd kort na 16:15 uur weer opgestart. Op beelden van getuigen op X is te zien dat de man in de rode dakconstructie aanwezig was, wat duidt op een belangrijke verkenning en communicationstroom tussen agenten, brandweer en omstanders.

Het incident onderstreept hoe snelle inzet van gespecialiseerde teams, zoals hoogteredding en onderhandelaars, cruciaal kan zijn bij dreigend gevaar op een druk trein- en metrostation. De combinatie van fysieke dreiging, publieke veiligheid en operationele continuïteit vereist een gecoördineerde respons van meerdere instanties, inclusief ProRail, politie, brandweer en medische diensten.

Afbeelding van de rode dakconstructie boven de perrons in Lelystad Centrum
LocatieSituatieHoofdbetrokkenenTijdActie
Lelystad CentrumMan klom op dakconstructie, buizen neergegooidPolitie, Brandweer, ProRail15:00 - 16:15Ontruiming, onderhandelaars, hoogtereddingsteam
Station Noord, AmsterdamMan klom op dak na achtervolgingPolitie, arrestatieteam, metroverkeer22:50 - 23:41Arrestatie, verkeer tijdelijk stilgelegd

Samenvattend: de incidenten op Lelystad Centrum en station Noord tonen aan hoe essentieel een snelle en gecoördineerde aanpak is bij dreigend gevaar op openbaar vervoerlocaties. De inzet van meerdere gespecialiseerde teams en het waarborgen van de veiligheid van omstanders en reizigers blijven prioriteiten bij dit soort situaties.

tags: #man #op #dak #station #noord