Wij hebben een bijgebouw geplaatst op 30 meter afstand van ons huis. Het bijgebouw zal o.a. gebruikt worden als gastenverblijf en stalling camper. De ruwbouw staat er al 5 jaar. Wegens gebrek aan inspiratie en werk aan ons "vaste" huis, is het nog niet afgebouwd. In het verleden heb ik alle nodige utility leidingen gelegd. Naast 5 x 2.5 MM2 en 3 x 2,5 MM2 ook water PE 25 Kiwa en 25 mm PE gasleiding, Gastec. Alles vanuit de kruipruimte.
De afsand door de kruipruimte is ca. 2) Schuif een 16 mm koperen buis of een meerlagenbuis door de bestaande PE 25 mm, snij deze buiten de geveldoor en maak een overgang naar de PE 25 mm Gastec. Deze oplossing geeft wat meer weerstand, doch daar kan ik mee leven. 3) Een Rehau 25 mm mantelbuis of equivalent. Bij de oplossingen 2 en 3 krijg ik een overgangskoppeling buiten. Welke?
Daarom heeft oplossing 1 de voorkeur. Dan heb ik in het bijgebouw ook nog iets. De vloeren zijn daar allemaal van schuimbeton. Moet de gasleiding daar ook een mantelbuis hebben? 2) Schuif een 16 mm koperen buis of een meerlagenbuis door de bestaande PE 25 mm, snij deze buiten de geveldoor en maak een overgang naar de PE 25 mm Gastec. Deze oplossing geeft wat meer weerstand, doch daar kan ik mee leven. Of daar een ketel komt hangen is nog niet beslist. Ik zit meer te denken aan een warmtepomp, eventueel in de winter ondersteund door een kleine houtkachel. Die warmtepomp met ook mijn garage vloer warm houden.
Een 5 Kw warmtepomp moet zowel de garage als het gastenverblijf kunnen verwarmen. De garage grenst op 1 punt bijna aan de garage. Voor het wonhuis is ook een WP voorzien, bijna alles al voorbereid. Bij 2 warmtepompen hic ik echter aardig tegen de max. aansluitcapaciteit. De gasleiding is primair bedoeld voor koken en misschien een kleine geyser. Misschien wordt alles op electriciteit. Ik wil alle opties open houden. Als ik de volle capaciteit. van de 25 mm PE leiding wil behouden, kan ik er dan een PE 32 mm (Gastec) overschuiven. Dan heb ik ook geen dure overgangskoppeling.
Hoe zit dat bij het bijgebouw met schuimbeton vloeren. U komt m.i. Nee. Gasleidingen van PEX of multilayer in het zicht mogen wegens het risico op mechanische en thermische beschadiging niet zonder mantelbuis worden gelegd. Leidingen die niet zijn weggewerkt in de bouwconstructie moeten worden omkokerd of in een mantelbuis liggen. PEX-leidingen en multilayer gasleidingen in het zicht (ook in de meterkast of boven een verlaagd uitneembaar plafond) en kruipruimten met waterdichte bodemafsluiting moeten altijd worden voorzien van een mantelbuis. Fittingen en appendages hoeven niet met een mantelbuis beschermd te worden, de mantelbuis mag dus onderbrekingen bevatten. De mantelbuis is er voor mechanische en thermische bescherming.
PEX-leidingen en multilayer gasleidingen in kruipruimten zonder waterdichte bodemafsluitingen en in overige ruimten onder de begane grond vloer, niet zijnde een kruipruimte met waterdichte bodemafsluiting, moeten zijn voorzien van een ononderbroken mantelbuis. Nee, een PEX-leiding of multilayerleiding in een kruipruimte die aan onderstaande condities voldoet moet worden voorzien van een mantelbuis die dient als mechanische en thermische bescherming. De mantelbuis mag onderbroken zijn.
Bij grootkeukenapparatuur is vaak een voorziening vereist die ervoor zorgt dat gastoestellen uit bedrijf gaan (of niet in bedrijf komen) als de afzuiging uitvalt. Als de kruipruimte een waterdichte bodemafsluiting heeft (zie NPR 3378-5) dan is dat toegestaan. De ruimte moet wel toegankelijk zijn, blijvend droog zijn en geventileerd worden. Als de kruipruimte geen waterdichte bodemafsluiting heeft dan is toepassing van een mantelbuis noodzakelijk. De belastingen van de afzonderlijke uitmondingen moeten bij elkaar worden opgeteld wanneer deze binnen het denkbeeldige uitmondingsgebied vallen. Het denkbeeldig uitmondingsgebied is een bol met een straal van 0,2 maal de wortel van de totale belasting (op bovenwaarde) met een minimum van 2 meter. Als de uitmondingen allen een gelijke belasting hebben dan moet de bol dusdanig worden gekozen dat zoveel mogelijk uitmondingen in het denkbeeldige uitmondingsgebied vallen. De grootst mogelijke belasting op één uitmonding, dus mogelijk een optelling van meerdere toestellen, wordt in de norm NEN 2757 als Btot omschreven.
Als de woning is aangesloten op gas, is een gasmeter in de woning aanwezig en een gasleiding netwerk. Zowel u als consument of wij als bouwkundige inspecteurs kunnen de gasmeter en gasinstallatie slechts visueel beoordelen. Als er gebreken zijn aan de hoofdafsluiter, is dit absoluut onveilig! Het systeem moet te allen tijde in zijn geheel afgesloten kunnen worden. Het gebrek moet in dat geval door de netbeheerder worden hersteld. Wij adviseren u voor de gasmeter contact op te nemen met uw netbeheerder. Ook de bevestiging van de gasmeter aan de wand moet in orde zijn en anders worden verbeterd. De meter dient aan de wand te zijn bevestigd zodat deze niet kan bewegen of bewogen worden. Het verbeteren van de bevestiging van de meter is voor rekening en verantwoording van de netbeheerder.
In de kelder/kruipruimte kunnen oudere roestende leidingen worden aangetroffen, als dit het geval is adviseren we toch een installatiekeuring waarbij de gasinstallatie kan worden afgeperst. Een plaatselijke loodgieter kan u hiermee meestal wel van dienst zijn. Indien het gasleiding netwerk in de woning (deels) ondeskundige en niet professioneel is aangelegd: u kunt nu niet helemaal gerust zijn op een goed en langdurig functioneren. In dat geval adviseren we een veiligheidskeuring voor de installaties. Een correcte aansluiting van uw gas- en elektrische installatie is noodzakelijk voor uw eigen veiligheid en die van anderen. Daarom worden er onder andere eisen gesteld aan de plaats en inrichting van uw meterruimte en de invoervoorzieningen.
Functie en types mantelbuis
Wat is de functie van een mantelbuis? Een mantelbuis zorgt voor een betrouwbare mechanische bescherming van kabels en leidingen. De buis is schokbestendig, flexibel en biedt een hoge weerstand tegen trek- en drukkrachten. Mantelbuis wordt veel toegepast in sectoren zoals de machinebouw, automotive, scheepsbouw en bij elektrische installaties. Een mantelbuis wordt gebruikt om kabels en leidingen te beschermen en zorgt ervoor dat gasleidingen bij lekkage niet de ruimte in kunnen lekken. In sommige situaties is het gebruik van een mantelbuis verplicht, bijvoorbeeld bij een gasleiding door een vochtige ruimte of door een buitenmuur.
Typen mantelbuis: WKK - Mantelbuis, onze regulier mantelbuis gemaakt van polypropyleen of polyamide 6 met binnendiameter 6,7-48,1 mm en lengtes 25 of 50 meter. Deze mantelbuis is standaard zwart met een piektemperatuur van 150 °C. Deelbare mantelbuis: hetzelfde product maar verwerkt als deelbare uitvoering voor extra bescherming. Mantelbuis met sleuf: heeft een sleuf waardoor kabels via de buis geplaatst kunnen worden. Voor wat betreft toepassing: mantelbuis beschermt kabels en leidingen tegen mechanische schade en ongewone blootstelling aan temperaturen, en voorkomt gaslekken naar kruipruimtes bij lekkages.
Denk aan renovatie/isolatie: mantelbuizen uit één stuk kunnen bescherming van kabel en gasleiding bij de aansluiting van het pand bieden. Mantelbuizen beginnen buiten net voor de gevel en lopen door tot net boven de afwerkvloer in de meterkast. Na renovatie/isolatie dienen kabel en gasleiding nog steeds bereikbaar en onbeschadigd te blijven; mantelbuizen kunnen hierbij uitkomst bieden. Neem voor uitvoering contact op met een aannemer en met Stedin om leidingen in mantelbuizen te plaatsen.
Praktische conclusie voor jouw situatie
- Gasleiding door kruipruimte vereist vaak mantelbuís bij vochtige ruimten ( NPR 3378-5 ). De mantelbuis voorkomt dat gas zich in de kruipruimte verspreidt bij lekkage.
- Voor een schuimbeton vloer in het bijgebouw is meestal een mantelbuis geen bijzonder probleem, maar bevestig de buis zó dat eventuele mechanische belasting wordt opgevangen.
- Overgangen buiten de gevel naar PE 25 mm Gastec of OVERSCHUIF naar PE 32 mm kunnen de installatie complexer maken; overweging van mantelbuis kan dit vereenvoudigen.
- Controleer of een gasmeter en hoofdafsluiting in orde zijn; laat zo nodig een veiligheidskeuring uitvoeren en contacteer de netbeheerder voor bevestiging en onderhoud.

Verderop in de tekst worden enkele praktijkrichtlijnen en normen genoemd, waaronder NPR 3378-5 en NEN-1078 / NEN 8078, die relevant zijn voor gasinstallaties in kruipruimten en onder vloeren. Voor renovatie of isolatie is het essentieel mantelbuizen correct te plaatsen en af te stemmen met de netbeheerder om storingen te voorkomen.
'In mijn kruipruimte altijd 43 centimer water'
Belangrijke aandachtsgebieden en aanbevelingen
- Behandel gasleidingen in kruipruimten altijd met mantelbuizen als de ruimte vochtige is of mechanische belasting kan krijgen.
- Overgangen naar PE 32 mm of naar Gastec moeten worden gepland zodat er geen onnodige drukverlies ontstaat en voorkomt dure koppelingen buiten de gevel.
- Laat gasinstallaties en leidingen altijd visueel controleren door een bevoegde installateur en overleg met de netbeheerder voor correcte bevestiging en onderhoud.
- Bij renovatie of isolatie moeten mantelbuizen zo worden geplaatst dat kabels en leidingen bereikbaar blijven, of dat er een eerbiedigt onderhoud mogelijk blijft zonder openbreken van de vloer.
- Houd rekening met NPR 3378-5 en NEN 1078 (of NEN 8078 voor bestaande bouw) bij het evalueren van lekken, druk en veiligheidseisen in kruipruimten en woninginstallaties.
| Onderwerp | Aanbevolen aanpak | Belang |
|---|---|---|
| Gasleiding in kruipruimte | Mantelbuis verplicht bij vochtige ruimte; overweeg Mantelbuis met behandeling buiten de gevel | Hoog |
| Overgangen PE naar PE/Gastec | Plan voor lange-termijn oplossing; gebruik mantelbuis om overgang te vereenvoudigen | Medium |
| Kruipruimte zonder waterdichte bodem | Ononderbroken mantelbuis vereist | Hoog |
| Meterruimte | Bevestiging gasmeter aan wand; inspectie bij stagnatie | Medium |
tags: #mantelbuis #gasleiding #kruipruimte