Vroeger stond de RAI aan de Ferdinand Bolstraat. De RAI (Rijwiel- en Automobiel Industrie), gebouwd in 1922, was een tentoonstellingsgebouw waar fiets- en autofabrikanten hun nieuwste modellen aan het publiek presenteerden. In 1961 verhuisde de RAI naar het Europaplein en bleef het gebouw aan de Ferdinand Bolstraat nog vijftien jaar staan als sporthal en ontmoetingsplek voor scholen en buurtbewoners. De Oude RAI werd uiteindelijk afgebroken in 1976, terwijl Okura Hotel hier later werd gebouwd en de buurt voorzieningen kreeg zoals een sporthal, een kinderboerderij en sociale woningen.
Een gelaagde geschiedenis vol sport, cultuur en onderwijs
Handbal was de hoofdsport die er werd gespeeld; als je uitgleed bij een dribbel op de keiharde houten vloer, moest je oppassen voor spijkers die nog in het oppervlak zaten. Radio Veronica organiseerde drive-in shows op een groot podium, en er waren muzikale herinneringen aan optredens met Earth & Fire en de popgroep Amsterdam. Voor velen, waaronder scholieren, hadden deze activiteiten een blijvende impact en brachten ze een nieuwe wereld van muziek en vermaak dichtbij huis.
Bij de eerste kennismaking met het toekomstige zorgcentrum d’Oude Raai kwam een soort nostalgie naar voren: de plek waar ooit sporthal en vakantie-activiteiten werden georganiseerd, en waar later het Okura-hotel werd gebouwd. De veranderingen op het terrein weerspiegelen bredere stedelijke ontwikkelingen: van een industriële en onderwijsgerichte sfeer naar een multifunctioneel gebied met wonen, zorg en hospitality.
Tijdlijn en transformatie van het RAI-terrein
- 1895: de allereerste rijwieltoonzettingen vonden plaats in Paleis voor Volksvlijt.
- 1922: oprichting en opening van de Rijwiel- en Automobiel Industrie (RAI) aan de Ferdinand Bolstraat.
- 1961: opening van het nieuwe RAI-complex op het Europaplein; het oude gebouw blijft nog 15 jaar bestaan als sporthal.
- 1976: sloop van de Oude RAI; de ruimte werd later ingevuld door onder meer Hotel Okura, sporthal De Pijp en een woongebouw voor ouderen genaamd d’Oude Raai.
- 1961-heden: uitbreiding en vernieuwing van het RAI-complex, met Elicium, Amtrium en andere faciliteiten; modernisering voor een duurzame toekomst.
In 2011-2014 werden er ingrepen gedaan om de omgeving te verfraaien en te laten meegroeien met de stedelijke behoefte: een groene gevel, meer glas en openbare entree, zodat bewoners en bezoekers elkaar beter kunnen ontmoeten in een open en gastvrije omgeving. Het 51 meter hoge RAI-signaal blijft een rijksmonument en wordt gerestaureerd terwijl het complex duurzamer en toekomstbestendig wordt gemaakt.
Van Oude RAI naar moderne zorg- en congresfaciliteiten
De transformatie van d’Oude Raai van verzorgingstehuis naar verpleeghuis was ingegeven door wijzigingen in de zorgwetgeving en de behoefte aan intensieve zorg voor bewoners die niet thuis kunnen wonen. Het gebouw werd volledig gestript en opnieuw opgebouwd: liften, kozijnen en deuren werden vernieuwd; isolatie verhoogd; twee-kamerappartementen werden omgevormd tot zorgstudio’s met ruime badkamers; en de publieksentree werd heraangelegd. Er werd gekozen voor een groene gevel, veel glas en diverse publieke ruimtes die een open en uitnodigende sfeer creëren voor bewoners en buurtbewoners die willen komen lunchen of deelnemen aan activiteiten.
De historische verbinding tussen de Oude RAI en de huidige ontwikkelingen in de buurt wordt zichtbaar in de plek en functie die het terrein nu inneemt. Het RAI-complex aan het Europaplein biedt een breed palet aan beurzen en congressen en vormt daarmee een economische motor voor de regio, terwijl de omliggende gebouwen en voorzieningen aansluiten bij de behoeften van bewoners en bezoekers. Nieuwe hotels, zoals Nhow Amsterdam RAI, en renovaties van congres- en vergaderzalen dragen bij aan een levendige, moderne uitstraling die trouw blijft aan de historische betekenis van het terrein.
Huidige kenmerken en toekomstvisie
Het RAI-complex beschikt over 112.200 m², 70 congres- en vergaderzalen en 12 hallen, met ruimte voor ruim 12.900 zitplaatsen in de grootste hal. Jaarlijks vinden hier rond de 500 evenementen plaats; het ligt naast treinstation en metrostation Amsterdam RAI en is bereikbaar met tram 4 en bus 62. De mix van conferenties, beurzen en hotelaccommodatie versterkt de positie van Amsterdam als internationale ontmoetingsplaats. De toekomstgerichte visie legt nadruk op duurzame ontwikkeling en een evenwichtige waardecreatie voor people, planet en profit, met voortdurende renovaties die de historische identiteit respecteren.

Belangrijke mijlpalen in beeld
- 1922: opening van de Rijwiel- en Automobiel Industrie aan de Ferdinand Bolstraat.
- 1961: verhuizing naar Europaplein; Oude RAI blijft als sporthal bestaan tot 1976.
- 1976: sloop van de Oude RAI en ontwikkeling van de Okura-hotels en andere voorzieningen.
- 2009-2014: uitbreiding en vernieuwing van het RAI-complex (Elicium, Amtrium, parkeergebouw).
- 2013-heden: herinrichting en verduurzaming, inclusief robuuste publieksgroepen en liften, ter verbetering van de bezoekerservaring.
Indrukwekkende feiten
Op het Europaplein ontstonden moderne hallen naast de European Hal, en het huidige complex telt een rijke geschiedenis van internationale evenementen en culturele activiteiten. Het concept van de RAI is geëvolueerd van een nationaal tentoonstellingsgebouw naar een wereldwijd toegankelijk congres- en beurzencentrum, met aandacht voor sociale en economische waarde in de stedelijke context.
tags: #oude #raai #verbouwing