Parkeren bij Station Ede-Wageningen: informatie, ontwikkelingen en tips

In de omgeving van station Ede-Wageningen vinden nog een hoop werkzaamheden plaats. Dit betekent dat u op een andere manier bij het station komt dan u gewend bent. Het station en de perrons zijn bereikbaar via verschillende ingangen. De hoofdingang vindt u aan het Polar Bearsplein aan de kant van de Akulaan. Daarnaast is ook een tijdelijke ingang via perron 1 aan de kant van de Frisokazerne. Het station is op verschillende manieren bereikbaar met de fiets of te voet.

Toegankelijkheid en ingangen

Het bus- en taxi-plein bevindt zich voor de hoofdentree. De bussen stoppen aan de zuidkant van het station, op het Polar Bearsplein. U bereikt het busplein via de Akulaan. Het huidige P+R-terrein van station Ede-Wageningen blijft voorlopig in gebruik en vindt u op het terrein van het World Food Center (WFC). In 2026 nemen we de nog te bouwen P+R-garage in gebruik. Aan de noord- en zuidzijde zijn respectievelijk Kiss&Ride-zones en verschillende ingangen voorbereid om het halen en brengen zo vlot mogelijk te laten verlopen.

Informatieve kaart met ingangen en ontsluitingen rondom Station Ede-Wageningen

P+R en parkeervakken

We bouwen een parkeergarage bij station Ede-Wageningen. De parkeergarage komt naast het busplein op het Polar Bearsplein en wordt een betaalde P+R-parkeergarage voor ruim 500 auto’s. De bouw van de parkeergarage is het laatste grote onderdeel van de verbouwing en we verwachten deze in de eerste helft van 2026 te openen. Een P+R-garage is bedoeld zodat u uw auto bewaakt kunt parkeren en vervolgens met het openbaar vervoer verder reist.

De parkeergarage heeft vijf verdiepingen, waarvan één ondergronds. Ook komen er elektrische laadpunten.De parkeergarage past binnen de omgeving van het station door de houten gevel en een halfopen gevel waar natuurlijke ventilatie mogelijk is. De parkeergarage is bereikbaar via de rotonde op de Akulaan.

Tekening of plan van de toekomstige parkeergarage naast het busplein

In de gemeente Ede kunt u goed parkeren, zowel met de auto als met de fiets. In het centrum kunt u uw fiets gratis en veilig neerzetten in de bewaakte fietsenstalling. De bewaakte fietsenstalling aan de Marktstraat is gratis en handig. Rondom het station zijn en komen geen uitgebreide parkeervoorzieningen; er is wel een parkeergarage gepland, maar die zal niet beschikbaar zijn vanaf de opening van het station in 2024. Inmiddels loopt de bouw van het nieuwe station en de P+R-garage is een van de laatste onderdelen.

Kosten en abonnementen

De tarieven voor dagparkeren zijn: € 2,40 per uur, € 4,50 per dag voor NS-reizigers en € 9 per dag voor overige parkeerders. Als u 7 dagen (169 uur) aaneengesloten parkeert, wordt het dagtarief verhoogd naar € 12,50 per dag. Het is mogelijk om een parkeerabonnement aan te schaffen voor de P+R-garage bij station Ede-Wageningen. 24/7-abonnementen kosten bijvoorbeeld € 55 per maand voor NS-reizigers of bewoners van parkeersecties 8, 9 en 10, en € 110 per maand voor overige parkeerders. Let op: er zijn maximaal 50 bewonersabonnementen beschikbaar. U vindt meer informatie op de webpagina over het parkeren in de Enka-wijk.

Overzichtstabel met parkeertarieven en abonnementen

Kiss & Ride en verkeersroutes

Om even iemand af te zetten of op te halen bij het station kun je gebruik maken van de Kiss&Ride-zone (K&R). Op dit moment is deze zone te vinden aan de noordzijde van het station. In Google Maps kan deze tijdelijke zone soms ontbreken. Later komen er aanvullende kiss-and-rides bij langs de Klinkenbergerweg en nabij het Northplein zoals aangegeven in de projecttekeningen. Rond het station worden auto-, fiets- en looproutes duidelijk gescheiden weergegeven, met verschillende kleuren op de kaarten voor de aanrijroutes (rood), gratis parkeerroutes (blauw) en looproutes (geel).

Drone-foto van het Stationsplein (noordzijde) met markering van Kiss&Ride en parkeergarage

Elektrisch rijden en duurzaamheid

Elektrisch rijden draagt bij aan schonere lucht, minder geluidsoverlast en minder CO2-uitstoot. De gemeente stimuleert dit onder andere door het plaatsen van laadpalen in de openbare ruimte. In de toekomstige parkeergarage komen er 16 elektrische oplaadpunten. Ook met de fiets wordt het stimuleren van duurzaam vervoer ondersteund: in het centrum van Ede kunt u uw fiets gratis en veilig parkeren in bewaakte stallsingen.

Lay-out van laadpunten in de toekomstige parkeergarage

Praktische tips en praktische route-informatie

Staat u in de buurt van het station, dan is de rotonde op de Akulaan de belangrijkste toegang tot de parkeergarage. De noord- en zuidkant van het station geven elk hun eigen routebeschrijvingen en toegangswegen. De informatiekaart bij het Noordplein laat de Kiss&Ride en toegang tot de toekomstige parkeergarage zien, terwijl de kaart bij het Stationsplein de actuele toegang via Akulaan en de ondergrondse toegang tot de parkeergarage toont.

Bezoekers aan de Veluwe worden aangemoedigd om het openbaar vervoer te gebruiken en te parkeren bij Station Ede-Wageningen om de kwetsbare natuur op de Veluwe te ontzien. Op 1 augustus 2026 opent de P+R-garage en wordt parkeren 24/7 mogelijk, inclusief 16 elektrische laadpunten en 6 gehandicaptenparkeerplaatsen. Ook met een gehandicaptenparkeerkaart geldt dat parkeren in de parkeergarage betaald is.

Map met toegangswegen naar de Veluwe en parkeermogelijkheden rondom Station Ede-Wageningen

Samenvatting van de belangrijkste ontwikkelingen

Station Ede-Wageningen is vernieuwd met een nieuw busstation, bewaakte fietsenstallingen voor circa 5500 fietsen en een parkeergarage met ruim 500 plaatsen. De huidige P+R blijft tot 2026 in gebruik terwijl de nieuwe parkeergarage wordt gerealiseerd. De werkzaamheden aan het station en de omgeving zullen naar verwachting in 2026 afgerond zijn. De vernieuwde infrastructuur ondersteunt nu al reizigers met betere toegankelijkheid en duurzamere opties.

In de praktijk betekent dit dat parkeren en af- en aanrijden rondom het station in deze fase van de verbouwing soms aangepast is. Houd rekening met tijdelijke ingangen en de verschillende zones op de kaart, zodat u snel uw weg vindt naar de juiste parkeervoorziening of de trein.

Entree station Ede-Wageningen | Atlas van Ede

tags: #parketen #bij #station #ede #wageningen