Wat is PIR isolatie van 60 mm en wat zijn de voordelen?

Wanneer u gaat isoleren, komt u verschillende isolatiematerialen tegen. Het kan dan ook voorkomen dat er twijfel ontstaat tussen verschillende isolatiematerialen. Zo zien wij vaak dat er getwijfeld wordt tussen tussen EPS of PIR. Op het eerste gezicht lijken de kenmerken van deze isolatiematerialen redelijk overeen te komen, maar welk materiaal is nu echt het best geschikt voor uw toepassing?

De isolatiewaarde van isolatiematerialen is één van de belangrijkste kenmerken. Hoe beter de isolatiewaarde is, hoe beter het materiaal isoleert. Als we dan kijken naar EPS en PIR, dan komt PIR hier als absolute winnaar uit de bus. PIR heeft één van de hoogst haalbare isolatiewaardes. De lambda waarde van PIR komt meestal uit op 0,022 W/mK, terwijl de lambda waarde van grijs EPS vaak ligt op 0,032 W/mK. De lambda waarde van witte EPS ligt hoger, en isoleert daardoor dus minder goed dan de grijze EPS.

Omdat PIR een lagere lambda waarde heeft, is de Rd-waarde van PIR juist hoger. Dat betekent dat PIR heel goed isoleert. Omdat PIR dus een hogere isolatiewaarde dan EPS heeft, is het mogelijk om met PIR slanker te isoleren. Zeker wanneer ruimtegebrek een ding is, kan PIR de uitkomst bieden en met relatief dunne platen toch een heel hoge isolatiewaarde opleveren. Is ruimte niet een groot probleem, dan kan met EPS natuurlijk dezelfde hoge isolatiewaarde gehaald worden, maar dan wel met dikkere platen of in een dubbele laag isolatieplaten.

Wilt u bijvoorbeeld een Rd-waarde van minimaal 3,60 halen met uw isolatiemateriaal, dan kunt u kiezen voor PIR platen van 80mm. U heeft dan een Rd-waarde van precies 3,60. Om met EPS platen een Rd-waarde van minimaal 3,60 te krijgen, moet u isoleren met platen van minimaal 120mm dik. Dit scheelt al 40mm. Heeft u deze ruimte, dan kan er uiteraard ook voor EPS gekozen worden. Is deze ruimte niet aanwezig, dan is PIR een heel goede keuze. PIR is verkrijgbaar in diktes tussen de 20mm en 140mm.

Wanneer vocht een belangrijk aspect is in de keuze tussen EPS of PIR, dan is het vooral EPS dat zeer goed scoort. EPS kan beter tegen vocht dan PIR. EPS is eigenlijk vrijwel ongevoelig voor vocht, waardoor ook schimmels wegblijven van EPS. Hoewel PIR platen met een tweezijdige aluminium cachering ook zeker niet zeer gevoelig voor vocht zijn, wordt de voorkeur gegeven aan EPS in vochtige ruimtes.

Op het eerste gezicht lijkt EPS goedkoper dan PIR. Immers, PIR van 80mm zit rond de 11 a 12 euro per m2. Een vierkante meter EPS van dezelfde dikte kost ongeveer 9 euro. Maar hiermee haalt u natuurlijk niet dezelfde Rd-waarde. Gaan we het prijsverschil vergelijken terwijl we kijken naar de Rd-waarde, dan ontstaat er een heel anders beeld. Want een PIR plaat van 80mm levert een Rd-waarde van 3,60 t.w.v. ongeveer 11 euro per m2. Om met EPS ook een Rd-waarde van minimaal 3,60 te halen heeft u een plaat van 120mm nodig. Deze kost €13,64 per m2. EPS of PIR, de druksterkte bij beide materialen is goed te noemen. PIR platen zitten standaard vaak op een druksterkte van rond de 150 à 200 kPa. EPS is leverbaar in verschillende druksterktes van 60, 100, 150 en 200 kPa. Is een hoge druksterkte een belangrijke pijler voor u? Dan zijn XPS platen wellicht een interessantere optie voor u.

Na deze hele opsomming vraagt u zich misschien af wat nu beter is, EPS of PIR. Maar op deze vraag is niet per se één antwoord mogelijk. Het is geheel afhankelijk van uw situatie en wensen. Is een hoge isolatiewaarde erg belangrijk, dan zou u in principe voor beide materialen kunnen kiezen. Immers, met EPS is óók een hoge isolatiewaarde mogelijk, u dient alleen wel in een dikkere laag te isoleren. Is het echter zo dat de ruimte maar beperkt is of wilt u niet te veel ruimte opofferen, bijvoorbeeld bij de opbouw van een spouwmuur, dan is PIR de beste keuze. U hoeft dan immers in een minder dikke laag te isoleren. Kijkt u vooral naar de kosten van de isolatieklus, dan is het verschil tussen EPS en PIR niet heel groot wanneer u voor dezelfde Rd-waarde gaat.

EPS is dan net ietsje duurder dan PIR. Wilt u een vochtige ruimte zoals de kelder of kruipruimte van isolatie voorzien, dan kunt u in principe voor EPS of PIR kiezen, maar is de ruimte zeer vochtig of wilt u het zekere voor onzekere nemen qua vocht, dan is EPS in dit geval de beste optie. Ligt er op de bodem van de kruipruimte zelfs een laagje vocht, dan kan er eerst ook geïsoleerd worden met EPS chips. Wilt u het platte dak aan de buitenzijde isoleren, maar wilt u hierbei wel een lichte afloop hebben voor regenwater, dan zijn PIR afschotplaten een goede keuze.

60MM PIR (Rd 2,70) Recticel Eurothane 2600x1200mm isolatieplaat (3,12m2)59,23 incl. BTW

PIR in de praktijk: kenmerken, toepassingen en platen

De PIR-isolatieplaat is een universeel isolatiemateriaal. De Recticel Eurothane platen zijn standaard voorzien van een dampremmend meerlagencomplex, ook wel aluminium cachering genoemd. PIR platen hebben een hoge isolatiewaarde bij geringe dikte en zijn hierdoor ruimtebesparend. PIR-isolatie is voor zeer veel toepassingen geschikt en kent vele voordelen. Afmetingen: 2600x1200mm Dikte: 60mm Isolatiewaard e: 2,70 Zie onderstaande details voor meer informatie.

LET OP: Kleine hoeveelheid nodig? Bestel in 1200x600mm afmeting, hiermee kunt u besparen op verzendkosten. KLEINERE AFMETING BESTELLEN Op voorraad Aantal Profiteer van staffel korting! Hoeveelheid Prijs Uw voordeel 5+ 57,45 incl. BTW 3% ...

PIRGrote PIR platen leveren wij uit voorraad. Alle diktes zijn ruim voorradig en de levertijd is binnen 1-2 werkdagen. Grotere afnames worden in overleg af fabriek geleverd binnen 5 werkdagen. Hierbij zijn de afmetingen 2400x1200mm en 1200x600mm mogelijk. Platen met sponning of tand en groef zijn op aanvraag leverbaar. De PIR isolatieplaten van 2600x1200mm of 2400x1200mm worden niet met een laadklep gelost.

Voordelen grote platen PIR: Kamer hoog isoleren, Hoge vochtbestendigheid, Hoge isolatiewaarde, Isoleren met geringe dikte, In vele toepassingen te gebruiken, Lichtgewicht materiaal, Gemakkelijk te bewerken, Voorzien van een damp remmende cachering, Montage door middel van schroeven OF kit. Toepassingen: Plat dak, Spouwmuur, Gevel, Wand, Hellend dak, Vloer, Plafond, Kelder.

Recticel Eurothane PIR platen details en maatwerkopties

PIR platen zijn op maat te zagen of te snijden met een hand- of cirkelzaag en met een scherp (breek)mes. Op de PIR platen is direct dakbedekking aan te brengen, zoals bitumen, EPDM of kunststof. Technisch Lambda (λ) 0,022 W/mK. Afmetingen: 2600 x 1200 mm. Dikte: 60mm. Densiteit ± 30 kg/m³. Brandgedrag End-use: Euroclass B s2 d0 (30 mm-120 mm).

Voor na-isolatie van bestaande woningen zijn er vaak betere alternatieven. PIR staat voor polyisocyanuraat. Het is een harde schuimstof met een gesloten celstructuur die wordt gemaakt door twee grondstoffen, polyol en isocyanuraat, met elkaar te mengen. De isolatiewaardetabel laat zien dat een RD-waarde bij verschillende diktes mogelijk is, bijvoorbeeld 30 mm tot 120 mm.

Wil je weten of PIR platen dakisolatie of PIR platen vloerisolatie geschikt is voor jouw woning? Neem dan contact met ons op! PIR isolatie is dé keuze als je dun, sterk en drukvast wilt isoleren, vooral bij platte daken en specifieke vloeropbouwen. De prijs van PIR hangt af van de gewenste dikte en de afwerking van de platen. De uiteindelijke investering wordt bepaald door de oppervlakte en de moeilijkheidsgraad van de montage.

Wat isoleert beter glaswol of PIR? | Doe-het zelf met Hauster

Samenvatting van belangrijkste kenmerken

  • 60 mm PIR biedt Rd-waarde rondom 3,60 bij lage λ-waarde van ca. 0,022 W/mK
  • Hoge drukbestendigheid en lichte gewicht; geschikt voor spouwmuren en platte daken
  • Vochtbestendigheid is beter bij EPS dan bij PIR, waardoor vochtige ruimtes soms EPS nodig hebben
  • EPS kan goedkoper lijken, maar vereist vaak dikkere platen voor dezelfdeRd-waarde
  • EPS is minder gevoelig voor vocht dan PIR in vochtigere omstandigheden

In tegenstelling tot EPS biedt PIR bij dunne platen een hogere isolatiewaarde, waardoor ruimteverlies beperkt blijft. Voor een ruimte met beperkte dikte is PIR vaak de beste keuze, terwijl EPS nog steeds een mogelijkheid is bij ruimere constructies en vochtige omstandigheden minder problematisch zijn.

Aanvullende adviezen en toepassingen

  1. Bij vochtige ruimtes is EPS de voorkeur vanwege betere vochtbestendigheid.
  2. Voor dakopbouw en spouwmuren is PIR vaak de efficiënte keuze als ruimte schaars is.
  3. Voor grote platen en snelle plaatsing kunnen PIR grote platen leveren, mits de juiste afwerking en dampremmende cachering is toegepast.

tags: #pir #isolatie #plaatjes #60 #mm