Als u als particulier asbest aantreft mag u dit meestal niet zelf verwijderen. Dat moet u laten doen door een erkend asbestsaneringsbedrijf. Deze vindt u op ascert.nl. Als u gaat werken met een erkend asbestsaneerder, dan moet er vooraf een inventarisatierapport opgesteld worden door een asbestinventarisatiebedrijf.
Er zijn een paar uitzonderingen. 1. Geef in deze sloopmelding aan wanneer het asbest wordt verwijderd. Weet u dat nog niet op dat moment? 2. Scheid het verwijderde asbest direct van niet-asbestverdacht materiaal en verpak het direct in niet-luchtdoorlatend verpakkingsmateriaal dat zo sterk en dik is dat het niet scheurt (bij voorkeur een dikte van 0,2mm, vuilniszakken zijn niet afdoende). Trek voordat u begint eerst de persoonlijke beschermingsmiddelen aan zoals een wegwerpoverall, werkhandschoenen, overschoentjes (plastic zak) en een FFP3 mondkapje. De inhoud van een eventuele dakgoot kunt u samen met de golfplaten inpakken en afvoeren. Ook is het verstandig om de dakgoot met een vochtige doek schoon te maken. Ook het gereedschap dat u gebruikt kunt u met een vochtige doek schoonmaken. Eventuele balken of latjes, waarop het asbest bevestigd zat, kunt u ook met een vochtige doek afnemen. 3. U moet het asbestafval binnen 2 weken afvoeren naar de milieustraat.
Bovenstaande informatie geeft een zo volledig mogelijk beeld van de meest voorkomende asbesttoepassingen en hoe u kan en mag handelen; de informatie is niet uitputtend. Het mineraal asbest werd na 1950 verwerkt in producten en veel gebruikt in gebouwen, schepen, fabrieken en treinen. Ook werd het gebruikt voor het verharden van wegen, paden en erven. Vanaf 1 juli 1993 is het gebruik van asbest verboden in Nederland. Bij werkzaamheden aan panden waarin asbest zich bevindt, kunnen werknemers de vezels inademen.
Waar kan ik asbest aantreffen? Doordat asbest vanaf 1993 verboden is, komt het voornamelijk voor in gebouwen die gebouwd zijn voor 1994. In de lucht die werknemers inademen mogen zich maximaal 2000 asbestvezels per kubieke meter lucht bevinden. Is het aantal lager dan de grenswaarde (dat wordt bepaald met luchtmetingen door een gecertificeerd laboratorium)? Dan valt het werk in risicoklasse 1. Is het aantal asbestvezels hoger dan de grenswaarde, dan valt het werk in risicoklasse 2 of 2A. In gebouwen voor 1994 moet een asbestinventarisatie uitgevoerd worden door een gecertificeerd bedrijf. Dit voorkomt dat werknemers met te veel asbest werken. Valt de hoeveelheid asbest binnen risicoklasse 1? Dan mag iedere aannemer werkzaamheden uitvoeren. Het verwijderings- of sloopbedrijf moet de asbestverwijdering vooraf melden bij de Nederlandse Arbeidsinspectie (NLA) via een online meldformulier. Is er sprake van risicoklasse 2 of 2a? Dan mag de asbest uitsluitend verwijderd worden door een SC-530 gecertificeerd asbestverwijderingsbedrijf.
Als werkgever moet je maatregelen treffen om werknemers te beschermen tegen asbest. Zo moeten werknemers beschermende kleding en beschermingsmiddelen dragen en er moeten douche-units zijn. Daarnaast is adembescherming (volgelaatsmasker met P3-filter) essentieel. Ook moet het risico op blootstelling aan asbest vermeld staan in een RI&E. Hiernaast moeten werknemers die met asbest werken minimaal 1 keer per 3 jaar medisch onderzoek aangeboden krijgen.
Wat te doen als ik in aanraking ben gekomen met asbest? Stop onmiddellijk: vermoed je dat je in contact bent gekomen met asbest, stop dan direct met wat je aan het doen bent en verlaat het gebied waar de blootstelling heeft plaatsgevonden. Minimaliseer verspreiding: Probeer te voorkomen dat de vezels zich verspreiden naar andere delen van het gebouw of je kleding. Doe je kleding uit en doe dit in een afgesloten plastic zak. Zo voorkom je dat andere mensen met asbest in aanraking komen. Ga in ieder geval niet zelf reinigen of opruimen. Meld de blootstelling: Ben je met asbest in aanraking gekomen? Dan is het belangrijk om dit te melden bij de eigenaar en direct een asbestsaneringsbedrijf in te (laten) schakelen.
Wat moet ik doen als ik asbest aantref tijdens werkzaamheden? Werkgevers moeten maatregelen nemen om blootstelling aan asbestvezels te voorkomen. Kom je tijdens je werk asbest tegen? Hoe voorkom ik blootstelling aan asbest op het werk? Het meeste asbest zit op dit moment nog in gebouwen van voor 1994. Het vormt een risico als vezels vrij kunnen komen. Bijvoorbeeld als er werkzaamheden (schuren, boren, zagen en breken) in een gebouw plaatsvinden. Voor de start van renovatie- of sloopwerkzaamheden moet een gecertificeerd bedrijf het asbest inventariseren. Kunnen asbestvezels eenvoudig vrijkomen, bijvoorbeeld door beschadiging of verwering?
Wanneer moet ik als werkgever asbest laten verwijderen? Beschrijving: Asbestvezels kunnen ongemerkt worden ingeademd en in de longen achterblijven. Dit is een samenvatting van de verschillende kaders. Dit zijn personen die risico’s kunnen inschatten en maatregelen kunnen beoordelen op het gebied van de discipline waar de werkzaamheden worden uitgevoerd en daarbij ook de risico’s van de aanwezige asbesthoudende componenten kunnen inschatten. Je mag “beperkte werkzaamheden” uitvoeren als de ruimte groen of geel is aangeduid of als je met je LMRA beoordeeld hebt dat er geen asbestrisico is. Bij werkzaamheden in de meterkasten van woningen / bedrijven, worden geen kleurcoderingen toegepast. Vooraf aan deze werkzaamheden dien je eerst de Asbest LMRA meterkast uit te voeren, om te kijken of je de werkzaamheden veilig kunt uitvoeren. Je mag alleen asbestbronnen verwijderen die zijn opgenomen in het asbestbronnenboek en wanneer deze bronnen geclassificeerd zijn als laag risico activiteit. Maak het gereedschap, voor het sluiten/verlaten van de ruimte, schoon met vochtige doekjes (afval in afvalzak asbest) of laat het gereedschap in de ruimte achter. Trek zo dicht mogelijk op de grens oranje/rode ruimte de asbest PBM’s uit volgens de aan- en uitkleed instructie. Revisie informatie: 15-11-15, 07-06-17, 31-10-17, 12-11-20, 08-08-24.

Asbest in risicoklasse 2 betekent dat in de lucht waaraan medewerkers blootgesteld kunnen worden tijdens het werk de concentratie chrysotiele en amfibole asbestvezels bij elkaar meer dan 2.000 vezels/m3 bedraagt. Het berekenen ervan vindt plaats over een referentieperiode van 8 uur per werkdag. Asbest in risicoklasse 2A betekent dat in de lucht waaraan medewerkers blootgesteld kunnen worden tijdens het werk de concentratie amfibole asbestvezels meer dan 2.000 vezels/m3 bedraagt. Het verwijderen van het materiaal moet in z’n geheel gebeuren. Het opdelen van grotere oppervlakken in kleinere mag dus niet. Zo is het niet toegestaan dat bij een dak waar 100 m2 aan asbesthoudende platen op ligt, een particulier 35 m2 verwijdert. En een bedrijf de andere 65 m2 verwijdert.
Alle gecertificeerde bedrijven die asbest verwijderen, moeten hiervoor het Landelijk Asbestvolgsysteem gebruiken. Voor niet-gecertificeerde bedrijven geldt deze verplichting niet. In sommige gevallen mag ook een niet-gecertificeerd bedrijf de asbestverwijdering doen; wel blijven de regels uit het Arbeidsomstandighedenbesluit gelden. Het verwijderen van het materiaal moet in zijn geheel gebeuren. Bij verwijdering van asbest uit gebouwen, uit objecten en vanaf het maaiveld moet eerst inventarisatie plaatsvinden van de aanwezigheid van het asbest. Als blijkt dat er asbest aanwezig is, wordt per asbesthoudende toepassing vastgesteld in welke risicoklasse de verwijdering van het asbest valt. Er zijn 3 risicoklassen.
Risicoklasse 1: Als de verwijdering van het asbesthoudende materiaal is ingedeeld in risicoklasse 1, dan wordt de blootstellingsnorm (grenswaarde) niet overschreden. Dat is bijvoorbeeld het geval bij een losliggende asbesthoudende cementplaat of een asbesthoudend koord in een kachel die in zijn geheel wordt verwijderd. Het risico hierbij is beperkt. Daarom hoeft het asbest niet te worden verwijderd door een gecertificeerd bedrijf. Ook niet-gecertificeerde bedrijven mogen dat doen. In sommige gevallen mogen ook particulieren asbest verwijderen. Hieraan zijn specifieke voorwaarden verbonden.
Risicoklasse 2/2A: Als uit de asbestinventarisatie blijkt dat verwijdering van asbesthoudende materialen alleen veilig mogelijk is in risicoklasse 2 of 2a, dan betekent dit dat de grenswaarde wordt overschreden. Dat is bijvoorbeeld het geval bij een dak met golfplaten, leidingisolatie of een ingemetselde schoorsteenbuis. Er is dan sprake van een onacceptabel risico. De gezondheid van de werknemers kan ernstige schade oplopen. Daarom mogen de werkzaamheden in risicoklasse 2 of 2a alleen door een gecertificeerd bedrijf worden uitgevoerd. Gecertificeerde bedrijven hebben de beschikking over specialistische kennis, specifieke apparatuur en hulpmiddelen en vakkundig opgeleide werknemers, zodat het asbest zo veilig mogelijk kan worden verwijderd.
Voor het saneren van asbesthoudende grond gelden aparte regels. Hiervoor is een apart meldformulier beschikbaar. Bekijk meer informatie op Informatiepunt Leefomgeving - Bodemsanering asbest. Verreiker Maakt u gebruik van een personenwerkbak die gekoppeld is aan een verreiker? Of verhuurt u deze aan anderen? Meer dan 20 jaar geleden werd het op de markt brengen en het gebruik van asbest verboden. Elke werkgever laat een inventaris op maken van alle asbest en asbesthoudend materiaal dat zich in het bedrijf bevindt.
Een model van een asbestinventaris is beschikbaar in het tabblad “Documentatie”: Model van asbestinventaris. Als uit de inventaris blijkt dat er inderdaad asbesthoudend materiaal aanwezig is, dan wordt er een beheerprogramma opgesteld. Ondanks dit verbod kunnen dergelijke materialen toch nog op de werkvloer terechtkomen. Geïmporteerde artikelen uit landen waar asbest nog steeds wordt gebruikt kunnen onder andere talk en vermiculiet bevatten. Voorbeelden zijn talk en vermiculiet. Producten die deze grondstoffen bevatten kunnen verontreinigt zijn met asbest. Bij de behandeling van deze materialen moet stofproductie zoveel mogelijk vermeden worden.
Tot en met 20 december 2027 mogen de metingen echter nog met optische microscopie worden verricht. Gezondheidstoezicht: Er wordt een gezondheidstoezicht georganiseerd voor alle blootgestelde werknemers. Opleiding: Werknemers die aan asbest worden blootgesteld, krijgen een passende opleiding. Informatievoorziening: Voor de start van de werkzaamheden worden de betrokken werknemers geïnformeerd over de risico’s en de te nemen maatregelen. Melding van de werken: De werken worden vóór de aanvang ervan gemeld aan de bevoegde inspectiedienst en aan de preventieadviseur-arbeidsarts. Preventiemaatregelen: Er worden maatregelen getroffen om het vrijkomen van asbestvezels te voorkomen of, indien dat niet mogelijk is, zoveel als technisch haalbaar te beperken. Hierbij wordt de hiërarchie van preventiemaatregelen gevolgd, met het gebruik van persoonlijke beschermingsmiddelen - waaronder ademhalingsbescherming - als laatste maatregel. Eén van deze bijkomende maatregelen is het opstellen van een werkplan.
De keuze van de toe te passen techniek hangt onder andere af van de risicoklasse en de kenmerken van de asbesttoepassing. De regelgeving is complex en verankerd in verschillende wetten en besluiten. Bij verwijdering uit manschappen en publieke infrastructuur dient steeds inventarisatie te plaatsvinden en de juiste risicoklasse vastgesteld te worden. Een uitgebreidere samenvatting en checklists zijn beschikbaar op erkende bronnen en informatiepunten voor asbest.
| Risicoklasse | Voorbeelden | Verwijdering |
|---|---|---|
| 1 | Losliggende cementplaat, koord in kachel | Vrij eenvoudig; niet altijd gecertificeerd bedrijf nodig |
| 2 | Dak met golfplaten, leidingisolatie | Alleen door SC-530 gecertificeerd bedrijf |
| 2A | Amfibole-vezels, specifieke bronnen | Alleen door SC-530 gecertificeerd bedrijf |
tags: #autosnelweg #dicht #door #asbest